1 kadencja, 42 posiedzenie, 3 dzień - Poseł Marek Jurek

1 kadencja, 42 posiedzenie, 3 dzień (17.04.1993)


14 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o przejęciu majątku Zrzeszenia Studentów Polskich i Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej (druk nr 811).


Poseł Marek Jurek:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W ustawie, o której dzisiaj dyskutujemy, nie chodzi, jak powiedział pan poseł Saletra, o majątek młodzieży, czy tym bardziej o niszczenie konkurencji. Chodzi po prostu o likwidowanie skutków monopolu, bowiem zarówno ta młodzież, z którą my mamy kontakt, jak i my sami wyobrażamy sobie działalność bez majątku. Odnoszę wrażenie, że ci, którzy tak żarliwie bronią dzisiaj tego zgromadzonego w warunkach politycznego monopolu majątku, nie wyobrażają sobie działalności bez pieniędzy, bez wygód, bez korzyści itd. - tak zresztą jak to było w czasach, które wszyscy pamiętamy ze studiów, ze szkół, nie ma więc potrzeby rozwijania tego tematu.

    Proszę państwa, padł tu zarzut, że ten projekt jest projektem politycznym - jeśli tak, to chyba tylko w najlepszym tego słowa znaczeniu, gdyż w tym projekcie chodzi o kształtowanie zdrowych stosunków społecznych w naszym państwie, o likwidowanie skutków monopolu. Była tutaj mowa o tym, że majątek, który przez dziesięciolecia był podstawą bardzo wygodnego życia, bardzo intratnych karier, podlega dzisiaj nie kontrolowanym przekształceniom własnościowym, nie przynoszącym pożytku ani młodzieży jako grupie społecznej, ani w ogóle społeczeństwu. Przykładem może tu być Juventur, Młodzieżowa Agencja Kultury i wiele, wiele innych przypadków. Otóż temu należy położyć kres. Uważamy, że majątek ten powinien zostać przejęty przez państwo, a następnie w sposób sprawiedliwy, w wyniku porozumienia młodzieży, biorąc pod uwagę potrzeby, a jednocześnie reprezentatywność społeczną poszczególnych organizacji młodzieżowych, przekazany z powrotem polskiej młodzieży po to, żeby ułatwiać jej działalność organizacyjną, aktywność społeczną. Jest to na pewno pożyteczne - nie niezbędne, ale pożyteczne - i młodzieży ten majątek się należy.

    Proszę państwa, Klub Parlamentarny Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego (wielu posłów tego klubu poparło ten projekt) zgadza się z jednym z postulatów pana posła Saletry, a mianowicie z tym, że lista przedstawiona w tej ustawie jest za krótka. Tak, uważamy, że ta lista jest za krótka. Z całą pewnością powinna ona obejmować także - i tutaj przychylamy się do stanowiska przedstawionego przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, przez Związek Harcerstwa Polskiego na emigracji, będący prawną, zaznaczam, prawną kontynuacją autentycznego Związku Harcerstwa Polskiego - przynajmniej ZHP, to ZHP reżimowe, które było jedną z organizacji oduczających młodzież niezależnej aktywności społecznej, patriotycznych postaw politycznych itd. Były chlubne wyjątki - dobrze pracujące drużyny w tym ZHP - ale na pewno reprezentanci tych drużyn - harcerze - nie będą dziś rewindykować tego, aby w rękach harcerskiego aparatu pozostał majątek, z którego oni korzystali (z którego musieli korzystać, bo nie mieli innej możliwości) w wielu okresach działalności harcerskiej właśnie w tych strukturach. Mówię o aparacie, a nie o poszczególnych członkach.

    Proszę państwa, biorąc pod uwagę te wszystkie względy uważamy, że uchwalenie przedłożonej dzisiaj ustawy jest jedną z najpilniejszych potrzeb polskiej młodzieży i jednym z pilnych zadań politycznych tego Sejmu. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia