1 kadencja, 42 posiedzenie, 3 dzień (17.04.1993)
14 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o przejęciu majątku Zrzeszenia Studentów Polskich i Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej (druk nr 811).
Poseł Krzysztof Putra:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Przychodzi nam dzisiaj decydować o sprawach środowiska, które w momentach przełomowych potrafiło zdobyć się na inicjatywę dokonywania przełomów. To właśnie w tym środowisku znajdowano pierwszych zwolenników i aktywnych uczestników procesu odchodzenia od totalitaryzmu, a jednocześnie aktywnych uczestników procesu tworzenia nowego ustroju politycznego i gospodarczego. Nie może być więc tak, że w sytuacji państwa przejściowego, ci, którzy mają możliwość decydowania, zapominają o tych, którzy często z narażeniem swojej przyszłości decydowali się na tworzenie autentycznych podstaw niepodległości. Stąd niniejsza ustawa, którą przychodzi nam dzisiaj rozważać, nie tylko jest dla nas zrozumiała, ale chcemy ją traktować jako własną, szczególnie że każdy z nas na swój sposób uczestniczył w procesie tworzenia pierwszych mechanizmów demokratycznego państwa. Dlatego też oczekiwania zapisane w projekcie ustawy są dla nas całkowicie zrozumiałe. Niemniej wydaje się, że projekt tej ustawy nie wyczerpuje wszystkich aspektów zaspokajania oczekiwań środowisk, które były dyskryminowane w minionym czterdziestoleciu. Konieczne staje się uzupełnienie tego projektu o aspekt odzyskania majątku pozostającego pod bezpośrednim zwierzchnictwem Związku Harcerstwa Polskiego, a jest to majątek niebagatelny, którego wartość według szacunkowych obliczeń wynosi biliony złotych.
Sądzę, że nie powinniśmy tego traktować w kategoriach brania i dawania, lecz spojrzeć na tę sprawą jak na próbę wyrównania szans dla tych, którzy aktywnie uczestniczyli w procesie tworzenia podstaw niepodległego państwa. Idąc na dalece posunięty kompromis i biorąc pod uwagę obecny układ polityczny, również tutaj w parlamencie, musimy się godzić na kompromisy, które nie w pełni realizują oczywiste dla nas oczekiwania tych warstw i grup społecznych, które były eliminowane z życia politycznego i społecznego. Stąd nie chciałbym w dniu dzisiejszym wchodzić w polemikę, ponieważ jest to pierwsze czytanie projektu ustawy. Na szczegóły będzie czas podczas prac w komisjach.
Reasumując, Parlamentarny Klub Porozumienia Centrum zdecydowanie popiera projekt ustawy i będzie głosował za przekazaniem go do komisji sejmowych. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia