1 kadencja, 42 posiedzenie, 3 dzień (17.04.1993)
Oświadczenia.
Poseł Stefan Szańkowski:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pragnę w swoim oświadczeniu przedstawić sprawę, która zbulwersowała Klub Parlamentarny Porozumienie Ludowe oraz moje stronnictwo - PSL Porozumienie Ludowe. Dotyczy ona sposobu odwołania ze stanowiska wicewojewody rzeszowskiego, członka naszego klubu, naszego kolegi, posła Józefa Frączka. Nastąpiło to nagle, w dniu 6 kwietnia br. W przeddzień odbyło się spotkanie rzeszowskiego sejmiku samorządowego poświęcone ocenie funkcjonowania administracji rządowej w tym województwie. Sejmik wysoko ocenił działalność wicewojewody, nie stawiając mu żadnych zarzutów. W głosowaniu oceniającym nikt nie głosował przeciw, 7 osób wstrzymało się od głosu.
Józef Frączek cieszy się dużą popularnością w swoim województwie, jest bardzo wysoko oceniany w PSL PL, w rolniczej ˝Solidarności˝ i w wielu innych organizacjach. Z wywiadu udzielonego przez wojewodę Ferensa (rzeszowskie ˝Nowiny˝) wynika, że: ˝Powodem odwołania były atakujące rząd wystąpienia sejmowe˝. Otóż zarówno wystąpienie związane ze sprawą utworzenia Euroregionu Karpaty, jak i wystąpienie dotyczące prywatyzacji w sektorze rolno-spożywczym w województwie rzeszowskim w debacie dotyczącej odwołania ministra Lewandowskiego są Wysokiej Izbie dobrze znane. Były to wystąpienia otwarte, odważne i odzwierciedlały prawdziwą sytuację (zgodnie z życzeniami elektoratu). Nie możemy zgodzić się z tym, by jedynym motywem odwołania było to, że pełniący obowiązki wicewojewody poseł zajął określone stanowisko (zgodnie ze swoim sumieniem i w imieniu wyborców), które podziela społeczeństwo, a które jest niewygodne dla administracji rządowej.
Zapisy ˝małej konstytucji˝ mówiące o niełączeniu stanowiska wojewody z mandatem poselskim wykluczą w przyszłości spory w tym zakresie. Przepisy przejściowe nie dotyczą jednak sytuacji, które miały miejsce przed wejściem w życie ustawy konstytucyjnej z dnia 17 października 1992 r. Zdaniem posłów naszego klubu odwołanie ze stanowiska bez uwzględnienia przepisów art. 24-26 ustawy z dnia 31 lipca 1985 r. o prawach i obowiązkach posłów i senatorów jest niewłaściwe. Zwróciliśmy się o wykładnię w tej sprawie do autorytetów prawniczych, a także wystąpiliśmy ze stosownym pismem do marszałka Sejmu. Uważamy, że zgodnie z obowiązującym prawem posłowie i senatorzy winni mieć należytą ochronę przy wypełnianiu obowiązków. To prawo winien szanować każdy pracodawca, niezależnie od tego, czy jest nim dyrektor małej wiejskiej szkoły czy niewielkiego zakładu pracy, a tym bardziej taki pracodawca, jakim jest premier i minister rządu pełniącego swe funkcje z woli i mandatu Wysokiej Izby.
Moje stronnictwo, klub parlamentarny i ja osobiście protestujemy przeciwko takiemu sposobowi odwołania wicewojewody rzeszowskiego posła Józefa Frączka. Winien on wrócić na to stanowisko. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia