1 kadencja, 24 posiedzenie, 4 dzień (30.09.1992)
(Wznowienie posiedzenia o godz. 15 min 03)
(Na posiedzeniu przewodniczą marszałek Sejmu Wiesław Chrzanowski oraz wicemarszałkowie Andrzej Kern i Jacek Kurczewski)
Marszałek:
Wznawiam posiedzenie.
Na sekretarzy posłów powołuję panów posłów Jana Kulasa i Piotra Czarneckiego.
Protokół i listę mówców prowadzić będzie poseł Jan Kulas.
Proszę panów posłów sekretarzy o zajęcie miejsc przy stole prezydialnym.
Przypominam, że Sejm na 24 posiedzeniu w dniu 19 września br. rozpatrywał sprawozdanie komisji o poselskim projekcie uchwały zobowiązującej rząd do opracowania antyrecesyjnego programu gospodarczego.
Sejm przyjął w głosowaniu wniosek o odrzucenie projektu uchwały zawartego w druku nr 409. Pozostał natomiast umieszczony w sprawozdaniu komisji wniosek mniejszości zawierający nowy projekt uchwały. W tej sprawie pan przewodniczący, wicemarszałek Zych, zapowiedział wypowiedzenie się Prezydium Sejmu w sprawie głosowania nad tym wnioskiem mniejszości. Po analizie projektów uchwał Prezydium Sejmu stwierdza daleko idącą zbieżność tekstów proponowanych dokumentów. Oznacza to, że Sejm odrzucając dalej idący projekt uchwały umieszczony w druku nr 409 wypowiedział się jednocześnie przeciwko projektowi uchwały zawartemu we wniosku mniejszości, bezprzedmiotowe zatem stało się głosowanie nad tym wnioskiem.
Powracamy do rozpatrzenia punktu 8 porządku dziennego: Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o powszechnej prywatyzacji i narodowych funduszach inwestycyjnych (druk nr 435).
Kontynuujemy dyskusję rozpoczętą w dniu 19 września br.
Proszę o zabranie głosu jako pierwszego pana posła Marcina Libickiego z Klubu Parlamentarnego Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. Następnym mówcą będzie pan poseł Andrzej Rychlik.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Obecnie proszę o zabranie głosu pana posła Andrzeja Rychlika, nie zrzeszonego. Następnym mówcą będzie pan poseł Tadeusz Bień.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Obecnie proszę o zabranie głosu pana posła Tadeusza Bienia. Następnym mówcą będzie pani posłanka Grażyna Staniszewska.
Wobec tego, że nie ma pana posła Tadeusza Bienia, proszę panią poseł Grażynę Staniszewską z Klubu Parlamentarnego Unia Demokratyczna. Następnym mówcą będzie pan poseł Antoni Czajka.
Marszałek:
Dziękuję pani poseł.
Obecnie proszę o zabranie głosu pana posła Antoniego Czajkę. Następnym mówcą będzie pan poseł Mirosław Lewandowski.
Marszałek:
Panie pośle, proszę kończyć wystąpienie, ponieważ już minął czas.
Marszałek:
Panie pośle, proszę już kończyć wystąpienie.
Marszałek:
Przepraszam, panie pośle, odbieram panu głos, ponieważ dwukrotnie przekroczył pan czas. (Oklaski)
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Mirosława Lewandowskiego z Klubu Parlamentarnego KPN. Następnym mówcą będzie pan poseł Zbigniew Frost.
Marszałek:
Panie pośle, czas przewidziany dla klubu już minął.
Marszałek:
Proszę bardzo.
Marszałek:
Proszę bardzo, ale proszę szybko je wymienić.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Obecnie głos zabierze pan poseł Paweł Andrzej Musioł, ponieważ czas przewidziany w debacie dla Klubu Parlamentarnego KPN został wyczerpany. Następnym mówcą będzie pan poseł Stanisław Wąsik.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Obecnie proszę o zabranie głosu pana posła Stanisława Wąsika z Klubu Parlamentarnego NSZZ ˝Solidarność˝. Następnym mówcą będzie pan poseł Kazimierz Chełstowski.
Marszałek:
Dziękuję bardzo panu posłowi.
Obecnie proszę o zabranie głosu pana posła Kazimierza Chełstowskiego. Następnym mówcą będzie pan poseł Janusz Korwin-Mikke.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Janusza Korwin-Mikke z Koła Poselskiego Unii Polityki Realnej. Ostatnim zapisanym do głosu mówcą będzie pan poseł Wojciech Wardacki.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Wojciecha Wardackiego.
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
Stwierdzam, że lista mówców została wyczerpana.
Jeszcze pan poseł? Nie był pan zgłoszony, ale proszę bardzo. To już będzie ostatni mówca.
Marszałek:
Dziękuję bardzo, panie pośle.
Lista mówców została wyczerpana.
Obecnie proszę o zabranie głosu pana ministra przekształceń własnościowych Janusza Lewandowskiego.
Minister Przekształceń Własnościowych Janusz Lewandowski
Marszałek:
Dziękuję panu ministrowi.
Zamykam dyskusję.
Wysoka Izbo! Ponieważ jeden z klubów zgłosił wniosek o 15-minutową przerwę przed głosowaniem oraz ponieważ niektórzy posłowie zapomnieli kart, przesunę głosowanie. Odbędzie się ono zaraz po przerwie, bo przez ten czas karty zostaną odtworzone. W tej chwili przejdziemy do punktu 14 porządku dziennego, a później, o 17.30, zaczniemy od głosowania.
Proszę bardzo, panie pośle.
Marszałek:
Dziękuję.
Potraktuję wystąpienie pana posła jako wniosek o odroczenie głosowania. Będzie on poddany pod głosowanie w kolejności w ramach głosowań. W tej chwili w związku z życzeniem wyrażonym przez jeden z klubów, a mianowicie Ruch dla Rzeczypospolitej, jak i z koniecznością odtworzenia kart dla kilku posłów, przejdziemy do punktu 14 porządku dziennego. Proszę o możliwie najliczniejszy udział w obradach po przerwie, gdyż od razu przejdziemy wtedy do głosowań, inaczej bowiem musielibyśmy teraz ogłosić piętnastominutową przerwę. Przerwa będzie zgodnie z planem o godz. 17.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 14 porządku dziennego:
Informacja ministra obrony narodowej oraz ministra przemysłu i handlu w sprawie przyszłości przemysłu obronnego z uwzględnieniem w pierwszej kolejności przemysłu lotniczego.Proszę o zabranie głosu pana ministra obrony narodowej Janusza Onyszkiewicza.
Minister Obrony Narodowej Janusz Onyszkiewicz
Marszałek:
Dziękuję panu ministrowi.
Obecnie poproszę o zabranie głosu pana ministra przemysłu i handlu Wacława Niewiarowskiego.
Minister Przemysłu i Handlu Wacław Niewiarowski
Marszałek:
Dziękuję panu ministrowi.
Obecnie poproszę pana posła sekretarza...
(Poseł Jerzy Szmajdziński: W kwestii formalnej, dotyczącej tej sprawy.)
Będziemy kontynuować po przerwie.
(Poseł Jerzy Szmajdziński: Tak, wiem, ale wniosek jest na tyle ważny, że należałoby poprosić przedstawiciela Ministerstwa Spraw Zagranicznych.)
Proszę bardzo.
Marszałek:
Proszę bardzo o odczytanie komunikatów.
Sekretarz poseł Piotr Czarnecki
Marszałek:
Dziękuję panu posłowi.
(Poseł Stefan Niesiołowski: Czy można w sprawie wniosku pana posła?)
To po przerwie.
Obecnie przypominam raz jeszcze, że bezpośrednio po przerwie będziemy rozpatrywać wnioski związane z pierwszym czytaniem tak zwanej ustawy prywatyzacyjnej.
Ogłaszam przerwę do godz. 17.45.
(Przerwa w posiedzeniu od godz.17 min 13 do godz. 17 min 48)
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Proszę o zajmowanie miejsc. Chciałbym, żebyśmy mogli jak najszybciej wyczerpać przewidziany na dzisiaj porządek dzienny, ale to od państwa przede wszystkim zależy, a mniej od prowadzących obrady.
Bardzo proszę o kończenie dyskusji i zajmowanie miejsc.
Wznawiam obrady.
Powracamy do rozpatrzenia punktu 8 porządku dziennego:
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o powszechnej prywatyzacji i narodowych funduszach inwestycyjnych.Przypominam, że poseł Ryszard Bugaj wnosi o odroczenie głosowania nad projektem ustawy do czasu przedstawienia na piśmie skutków finansowych ewentualnego przyjęcia projektu ustawy.
Bardzo proszę o spokój, nie mam pewności, czy moja informacja do państwa dotarła. Bardzo proszę o zakończenie rozmów. Jeszcze raz powtórzę podaną przed chwilą informację, żeby nie było żadnych wątpliwości, ponieważ zbyt ważne sprawy mamy rozstrzygać. Przypominam więc, że poseł Ryszard Bugaj wnosi o odroczenie głosowania nad projektem ustawy do czasu przedstawienia na piśmie skutków finansowych ewentualnego przyjęcia projektu ustawy.
Przystępujemy do głosowania.
Kto z posłanek i posłów jest za przyjęciem wniosku o odroczenie głosowania nad projektem ustawy o powszechnej prywatyzacji i narodowych funduszach inwestycyjnych do czasu przedstawienia na piśmie skutków finansowych ewentualnego przyjęcia projektu ustawy, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto się wstrzymał od głosu?
Stwierdzam, że większością 172 głosów, przy 147 głosach przeciw wnioskowi i 20 posłach wstrzymujących się od głosu wniosek pana posła Bugaja został przyjęty. (Oklaski)
Powracamy do rozpatrzenia punktu 14 porządku dziennego: Informacja ministra obrony narodowej oraz ministra przemysłu i handlu w sprawie przyszłości przemysłu obronnego z uwzględnieniem w pierwszej kolejności przemysłu lotniczego.
Pan poseł w sprawie formalnej, tak?
Proszę bardzo, pan poseł Stefan Niesiołowski.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Panie pośle, nie udzielę panu głosu. Zgłosił pan wniosek przed przerwą, tak? (Poruszenie na sali)
Może jednak wyjaśnijmy to sobie spokojnie. Proszę bardzo, niech pan poseł zabierze głos.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Proszę państwa, istotnie porządek dzienny był bardzo precyzyjnie określony i było powiedziane, czyja ma być informacja. Dlatego też podzielam tutaj punkt widzenia pana posła Niesiołowskiego, że poproszenie ministra spraw zagranicznych o dodatkowe wyjaśnienia byłoby naruszeniem przyjętego przez nas ustalenia co do porządku dziennego. Jeżeli będą jakieś problemy z tego zakresu, to przypuszczam, że ministrowie albo będą w stanie sami odpowiedzieć, albo też poinformują, że przy innej okazji zostanie udzielona odpowiedź.
Przypominam, że przed przerwą wysłuchaliśmy wystąpień obu ministrów.
Prezydium Sejmu, po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów, proponuje, aby Sejm ustalił w debacie nad tym punktem porządku dziennego czas wystąpień poselskich na 5 minut.
Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.
Sprzeciwu nie słyszę.
Informuję, że rygorystycznie będę przestrzegał tego czasu, ponieważ chodzi o wyczerpanie dzisiejszego porządku dziennego.
Otwieram dyskusję.
Jako pierwszy głos zabierze pan poseł Jan Piskorski z Unii Demokratycznej. Przygotuje się pan poseł Jerzy Jaskiernia.
Czy pan poseł Piskorski jest gotów do zabrania głosu?
Proszę bardzo, pan poseł zabiera głos, a my włączamy zegary.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję panu posłowi.
Głos zabierze pan poseł Jerzy Jaskiernia z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Przygotuje się poseł Józef Jacek Pawelec.
Proszę bardzo, panie pośle.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję panu posłowi.
Głos zabierze pan poseł Józef Jacek Pawelec z Konfederacji Polski Niepodległej. Przygotuje się pan poseł Zygmunt Mogiła-Lisowski.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Panie pośle, bardzo proszę już kończyć.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Trzymajmy się rygorów wojskowych.
Głos zabierze pan poseł Zygmunt Mogiła-Lisowski ze Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. Przygotuje się pan poseł Adam Matuszczak.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Jestem.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Panie pośle, przepraszam, ale czas pańskiego wystąpienie dobiegł końca.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Panie pośle, bardzo przepraszam, nie mogę panu przedłużyć czasu wystąpienia.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Nie przedłużam nikomu. Proszę zakończyć swoje wystąpienie.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Panie pośle, musiałbym wszystkim stwarzać podobne przywileje.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Panie pośle, bo odbiorę panu głos. Proszę kończyć swoje wystąpienie. Bardzo mi przykro...
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Panie pośle, nic na to nie poradzę. (Wesołość na sali) Bardzo przepraszam, trzeba tak przygotowywać swoje wystąpienia, żeby zmieścić się w limicie czasu.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Proszę bardzo.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję bardzo.
Bardzo państwa proszę o niezmuszanie mnie do takich interwencji. To, co się chce przeczytać czy powiedzieć, można skrócić albo rozszerzyć, a 5 minut ani się nie skróci, ani nie rozszerzy.
Głos zabierze pan poseł Marian Żenkiewicz z Sojuszu Lewicy Demokratycznej... Przepraszam bardzo, teraz głos zabierze pan poseł Adam Matuszczak, a pan poseł Marian Żenkiewicz przygotuje się do zabrania głosu.
Proszę bardzo, panie pośle.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję panu posłowi.
Głos ma pan poseł Marian Żenkiewicz z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Przygotuje się pani poseł Barbara Frączek.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję.
Głos zabierze pani poseł Barbara Frączek z Klubu Parlamentarnego NSZZ ˝Solidarność˝. Przygotuje się pan poseł Jerzy Szmajdziński.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję pani poseł.
Głos ma pan poseł Jerzy Szmajdziński z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Przygotuje się pan poseł Jan Król.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję.
Głos ma pan poseł Jan Król z Unii Demokratycznej. Przygotuje się pan poseł Juliusz Braun.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję, panie pośle.
Przekroczył pan czas. Nie mogłem panu przerwać, bo wymyślił pan takie długie zdanie, a nie wypadało mi w połowie zdania przerywać.
Głos ma pan poseł Juliusz Braun z Unii Demokratycznej. Przygotuje się pan poseł Czesław Sobierajski.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję panu posłowi.
Głos ma pan poseł Czesław Sobierajski z Porozumienia Centrum. Przygotuje się pan poseł Krzysztof Kamiński.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję panu posłowi.
Głos ma pan poseł Krzysztof Kamiński z Konfederacji Polski Niepodległej. Przygotuje się pan poseł Mieczysław Pawlak.
Proszę bardzo, panie pośle.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję bardzo.
Panie pośle, czy pana wniosek o tajność obrad mam traktować jako tylko zwrot podkreślający wagę sprawy? W przeciwnym razie powinny być spełnione wymogi art. 98. Zapytam pana ministra, czy to, co nam powie, jest ściśle tajne, tak jak to kiedyś bywało, czy też wszyscy będą mogli to usłyszeć.
Głos ma pan poseł Mieczysław Pawlak z Porozumienia Ludowego. Jako ostatni głos zabierze pan poseł Zdzisław Tuszyński.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję bardzo.
Listę mówców zamyka pan poseł Zdzisław Tuszyński z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Proszę bardzo, panie pośle.
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję bardzo.
W tej chwili głos zabierze pan Wacław Niewiarowski, minister przemysłu i handlu. Potem wystąpi wiceminister obrony narodowej.
Minister Przemysłu i Handlu Wacław Niewiarowski
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję panu ministrowi.
Na zakończenie głos zabierze pan Bronisław Komorowski, wiceminister obrony narodowej.
Wiceminister Obrony Narodowej Bronisław Komorowski
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Dziękuję panu ministrowi.
Zamykam dyskusję.
Prezydium Sejmu proponuje, aby Sejm przyjął do wiadomości informację w sprawie przyszłości polskiego przemysłu obronnego.
Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął. (Poseł Krzysztof Kamiński: Sprzeciw!)
Panie pośle, jeśli mogę do pana apelować, przecież to jest debata, a obaj ministrowie powiedzieli wyraźnie, że nie trzeba ich przekonywać co do zasady, tylko potrzeba pieniędzy, a to zależy od Sejmu. Zatem mogę poddać to pod głosowanie, ale proszę o rozważenie, panie pośle, czy to jest potrzebne.
(Poseł Krzysztof Kamiński: Nie, nie wycofuję wniosku.)
Rozumiem, w związku z tym proponuję teraz półgodzinną przerwę. Do rozpatrzenia pozostał nam z poprzedniego posiedzenia jeden ważny punkt dotyczący projektu uchwały w sprawie łagodzenia skutków suszy. Musimy go dzisiaj zakończyć, bo jutro rozpoczynamy nowe posiedzenie. Dlatego też po tej półgodzinnej przerwie proszę o pełną frekwencję na sali. Do dyskusji zapisanych jest niewiele osób, zatem wówczas przegłosujemy wniosek pana posła Kamińskiego i przygotowany przez komisje projekt uchwały.
W tej chwili proszę o wysłuchanie komunikatów.
Sekretarz poseł Piotr Czarnecki
Wicemarszałek Andrzej Kern:
Zarządzam w tej chwili przerwę do godziny 20.25.
(Przerwa w posiedzeniu od godz. 19 min 53 do godz. 20 min 28)
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Wznawiam obrady.
Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 15 porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów oraz Komisji Ustawodawczej o komisyjnym projekcie uchwały w sprawie łagodzenia skutków suszy (druki nr 469 i 479).
Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę komisji panią poseł Jadwigę Berak.
Proszę bardzo panią poseł.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Dziękuję pani poseł.
Ponieważ po wznowieniu obrad stwierdziłem, że nie ma warunków do przeprowadzenia głosowań związanych z punktem 14 porządku dziennego, chciałbym zapowiedzieć, że powrócimy do nich pod koniec debaty nad obecnym, ostatnim już punktem porządku obrad.
W dyskusji jest przewidzianych kilka wystąpień.
Prezydium Sejmu, po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów, proponuje, żeby Sejm ustalił w debacie nad tym punktem porządku dziennego czas wystąpień w imieniu klubów na 10 minut, a w imieniu kół poselskich na 5 minut.
Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.
Sprzeciwu nie słyszę.
Otwieram dyskusję.
Jako pierwszy głos zabierze pan poseł Henryk Wujec w imieniu Klubu Parlamentarnego Unia Demokratyczna. Przygotuje się do zabrania głosu pan poseł Jerzy Pilarczyk.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu pana posła Jerzego Pilarczyka w imieniu Klubu Parlamentarnego Sojusz Lewicy Demokratycznej. Przygotuje się do zabrania głosu pan poseł Stanisław Kalemba.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę pana posła Stanisława Kalembę o wystąpienie w imieniu Parlamentarnego Klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przygotuje się do zabrania głosu pan poseł Kazimierz Wilk.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę pana posła Kazimierza Wilka o wystąpienie w imieniu Konfederacji Polski Niepodległej. Przygotuje się do zabrania głosu pan poseł Tadeusz Szymańczak.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Dziękuję panu posłowi.
Udzielam głosu panu posłowi Tadeuszowi Szymańczakowi z Porozumienia Ludowego. Przygotuje się do zabrania głosu pan poseł Tadeusz Górczyk.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Dziękuję panu posłowi.
Proszę o zabranie głosu w imieniu Parlamentarnego Klubu Porozumienie Centrum pana posła Tadeusza Górczyka. Przygotuje się do zabrania głosu, jako ostatni ze zgłoszonych mówców, pan poseł Andrzej Sielańczyk.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Dziękuję panu posłowi.
Udzielam głosu panu posłowi Andrzejowi Sielańczykowi z Koła Poselskiego Unii Polityki Realnej. Do głosu zapisała się jeszcze pani poseł Wiesława Ziółkowska z Unii Pracy.
Proszę, panie pośle.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Dziękuję panu posłowi.
Udzielam głosu pani poseł Wiesławie Ziółkowskiej w imieniu Unii Pracy - Koła Parlamentarnego.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Dziękuję pani poseł.
Udzielam głosu pani Marii Zwolińskiej podsekretarzowi stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
Proszę bardzo, pani minister.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Maria Zwolińska
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Dziękuję bardzo pani minister.
Lista mówców została wyczerpana.
Zanim przystąpimy do głosowań, proszę o zabranie głosu panią poseł sprawozdawcę Jadwigę Berak.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Dziękuję bardzo pani poseł.
Zamykam dyskusję.
Proszę panie posłanki i panów posłów o zajęcie miejsc. Proszę wszystkich, także tych, którzy jeszcze nie weszli na salę. Chodzi o to, abyśmy mogli przeprowadzić głosowanie.
Przechodzimy do głosowania.
W sprawozdaniu zawarty jest wniosek mniejszości, nad którym głosować będziemy w pierwszej kolejności. Wnioskodawcy proponują, aby w uchwale Sejm stwierdził, że przyjęte przez Radę Ministrów rozwiązanie w zakresie łagodzenia skutków suszy i zaproponowana wielkość kredytu na ten cel są niewystarczające.
Czy potrzebne są wyjaśnienia? Nie.
Przystępujemy do głosowania.
Proszę włożyć karty do urządzenia do głosowania.
Kto z pań posłanek i panów posłów jest za przyjęciem wniosku mniejszości do projektu uchwały, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Za przyjęciem wniosku mniejszości głosowało 90 posłów, przeciw - 133, 47 posłów wstrzymało się od głosu.
Stwierdzam, że Sejm wniosek mniejszości odrzucił.
Przystępujemy do głosowania nad całością projektu uchwały.
Kto z pań posłanek i panów posłów jest za przyjęciem projektu uchwały w sprawie łagodzenia skutków suszy w brzmieniu zaproponowanym przez Komisję Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Komisję Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów oraz Komisję Ustawodawczą, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Za przyjęciem projektu uchwały głosowało 236 posłów, przeciw - 13, 22 posłów wstrzymało się od głosu.
Stwierdzam, że Sejm podjął uchwałę w sprawie łagodzenia skutków suszy w 1992 r.
Powracamy do rozpatrzenia punktu 14 porządku dziennego: Informacja ministra obrony narodowej oraz ministra przemysłu i handlu w sprawie przyszłości przemysłu obronnego z uwzględnieniem w pierwszej kolejności przemysłu lotniczego.
Przypominam, że przed przerwą Sejm wysłuchał wystąpień ministrów oraz przeprowadził dyskusję.
Prezydium Sejmu proponuje, aby Sejm przyjął informację w sprawie przyszłości polskiego przemysłu obronnego do wiadomości.
Ponieważ został zgłoszony sprzeciw, zarządzam głosowanie nad propozycją Prezydium Sejmu.
Przystępujemy do głosowania.
Kto z pań posłanek i panów posłów jest za przyjęciem propozycji Prezydium Sejmu dotyczącej przyjęcia do wiadomości informacji ministra przemysłu i handlu oraz ministra obrony narodowej w sprawie przyszłości polskiego przemysłu obronnego, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Za przyjęciem wniosku Prezydium Sejmu głosowało 159 posłów, przeciw - 74, 41posłów wstrzymało się od głosu.
Stwierdzam, że Sejm propozycję Prezydium Sejmu przyjął.
Na tym wyczerpaliśmy porządek dzienny 24 posiedzenia Sejmu.
Informuję, że w celu złożenia oświadczenia zgłosił się pan poseł Jan Łopuszański ze Zjednoczenia Chrzecijańsko-Narodowego. (Oklaski)
Proszę bardzo, panie pośle.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Dziękuję panu posłowi.
Na tym kończą się oświadczenia poselskie.
Proszę pana posła sekretarza o odczytanie komunikatów.
Sekretarz poseł Piotr Czarnecki
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Ja nie chcę ingerować w życie klubów, ale chyba 1 października.
Na tym kończymy 24 posiedzenie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
Protokół 24 posiedzenia będzie wyłożony do przejrzenia w Sekretariacie Posiedzeń Sejmu.
Przypominam, że 25 posiedzenie Sejmu odbędzie się w dniach: 1, 2 i 3 października 1992 r.
(Poseł Stefan Niesiołowski: Jeszcze ogłoszenie naszego klubu.)
Przepraszam, jeszcze jeden komunikat.
Wicemarszałek Jacek Kurczewski:
Początek obrad w dniu jutrzejszym o godz. 9.
Zamykam 24 posiedzenie.
(Wicemarszałek trzykrotnie uderza laską marszałkowską)
(Koniec posiedzenia o godz. 21 min 26)