1 kadencja, 24 posiedzenie, 4 dzień - Poseł Antoni Czajka

1 kadencja, 24 posiedzenie, 4 dzień (30.09.1992)


8 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o powszechnej prywatyzacji i narodowych funduszach inwestycyjnych (druk nr 435).


Poseł Antoni Czajka:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Wyniki kontroli NIK wykazały, że pan minister Janusz Lewandowski razem z członkami kierownictwa, a także z dyrektorami niektórych departamentów Ministerstwa Przekształceń Własnościowych podejmowali decyzje niezgodne z interesem skarbu państwa. Kontrola NIK wykazała wiele nieprawidłowości, uchybień, zaniedbań i niezgodności w pracy tegoż ministerstwa. Nie można się zgodzić z poglądem pana ministra, jakoby dotychczas stosowane metody w zakresie prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych zasługiwały na kontynuację. Prywatyzacja doprowadziła do likwidacji przedsiębiorstw produkujących towary na rynek krajowy i na eksport, spowodowała ograniczenie produkcji i zwiększenie liczby bezrobotnych, a skarb państwa naraziła na miliardowe straty.

    Według ustaleń organów kontrolujących nadużycia w tym zakresie polegały na sprzedaży przedsiębiorstw lub składników ich mienia po zaniżonych cenach, nie odpowiadających ekonomicznej wartości majątku. Firmy konsultingowe dokonywały niepełnej wyceny majątku przedsiębiorstw i nie uwzględniały wszystkich kosztów związanych z likwidacją. Dotychczasowy proces prywatyzacji odbywa się bez wymaganego perspektywicznego planu. W wyniku tego załogi przedsiębiorstw nic nie wiedzą o zamierzeniach wobec prywatyzowanego przedsiębiorstwa. Ta metoda doprowadziła do tego, że znaczna liczba przedsiębiorstw przeszła w ręce kombinatorów, dorobkiewiczów i nieuczciwych likwidatorów, którzy tanim kosztem zdobywają majątki zbudowane nie opłacaną właściwie przez blisko pół wieku pracą całego narodu. Przedsiębiorstwa nie mogą być zatem rozdawane lekką ręką zagranicznym i rodzimym cwaniakom. Należy natychmiast przeciwdziałać tym zjawiskom i nie pozwolić na dalszą degradację gospodarki narodowej oraz na wyrzucanie na bruk setek tysięcy polskich robotników i pracującej inteligencji.

    Kolejny rząd dotychczas nie przedłożył narodowi programu gospodarczego rozwoju Polski i nadal realizuje program rozpoczęty przez panów Balcerowicza, Mazowieckiego i Bieleckiego, i pod pokrywką prywatyzacji rozkłada gospodarkę narodową. Prywatyzacja, w moim pojęciu, doprowadza zakłady przemysłowe do zniszczenia, do pozbycia się specjalistów, fachowców, którzy zmuszeni będą szukać zatrudnienia za granicą, w krajach, w których chętnie zatrudnią ich zachodni kapitaliści. Łatwo jest zburzyć zakłady przemysłowe i rozproszyć wykwalifikowaną kadrę, ale trudno odbudować potencjał gospodarczy. Ta odbudowa może trwać kilkanaście lat.

    Realizowana koncepcja prywatyzacji jest narzucona przez kolejny rząd i za wiedzą pana prezydenta Wałęsy. Dowodem tego jest silna obrona pana ministra Lewandowskiego przez niektóre ugrupowania polityczne w Sejmie, zmierzająca do tego, aby nie dopuścić do odwołania go z zajmowanego stanowiska. Obrońcy pana ministra liczą na to, że w krótkim czasie dokona on sprywatyzowania przedsiębiorstw przemysłowych i w ten sposób nasza gospodarka zostanie uzależniona od kapitału zagranicznego. Projektanci tego planu bardzo się zawiodą, gdyż naród polski do tego nie dopuści, a sprawcy poniosą odpowiedzialność prawną.

    Jako przykład niech posłuży informacja NIK na temat kontroli przeprowadzonej w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych. Najwyższa Izba Kontroli wykazała wiele poważnych nadużyć, jeśli chodzi o koszty prywatyzacji. Przykładem niegospodarności jest dokonanie zakupu mebli w USA na kwotę 1,5 mld zł w ramach udzielonego Polsce kredytu. Pytam panią premier: Na jaki cel został udzielony kredyt i kto pozwolił go zużyć na zakup mebli i wyposażenie lokalu w hotelu Mariott?


Powrót Przebieg posiedzenia