6 kadencja, 52 posiedzenie, 3 dzień (23-10-2009)
Oświadczenia.
Poseł Zbigniew Babalski:
Dziękuję bardzo.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Moje oświadczenie jest konsekwencją pisma, które otrzymałem z Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, oraz sytuacji, którą zastaliśmy na posiedzeniu Sejmu w tym tygodniu. Dotyczy to zdjęcia z porządku obrad informacji ministra rolnictwa o sytuacji rolnictwa w Polsce.
Oświadczenie. Z uwagi na powstałą tragiczną sytuację w gospodarstwach rolnych w obecnym roku, aby zapobiec upadkom wielu gospodarstw, wnioskuję w trybie pilnym o podjęcie szybkich i skutecznych działań mających na celu wprowadzenie przez rząd Rzeczypospolitej pakietu ochronnego dla rolnictwa, który obejmowałby: po pierwsze, udzielenie dla rolników kredytów preferencyjnych na finansowanie bieżących kosztów produkcji, nisko oprocentowanych, na okres pięciu lat, z dwuletnim okresem karencji w spłacie rat kapitałowych; po drugie, wydłużenie spłaty o okres kolejnych trzech lat wszelkich kredytów preferencyjnych i obrotowych, w tym klęskowych, zaciągniętych przez rolników w poprzednich latach na produkcję rolną; po trzecie, przyspieszenie wypłat należnych dopłat bezpośrednich za 2009 r., przy uwzględnieniu zrealizowania tych dopłat przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w całości do końca 2009 r.; po czwarte, w rozporządzeniu ministra rolnictwa i rozwoju wsi z dnia 22 stycznia br. dodać w § 2 pkt 5 o treści: ˝wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej z tytułu strat spowodowanych niekontrolowanym, drastycznym spadkiem cen wszystkich produktów rolnych˝.
Uzasadnienie: Obecna tragiczna sytuacja ekonomiczna dotyka wszystkich rolników. Producenci rolni borykają się ze sprzedażą zbóż z tegorocznych zbiorów, których ceny proponowane przez podmioty skupowe są niższe o 20% od kosztów produkcji i nie zapewniają zwrotu poniesionych nakładów. Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie przedstawił na przykładzie kilku produktów rolnych koszty produkcji. Wszystkie były w granicach od 15-25% wyższe od aktualnych cen. Stwierdził tenże instytut, że obecnie nie ma kierunku produkcji rolnej, która przynosiłaby zysk. Rolnicy, którzy modernizowali swoje gospodarstwa dzięki kredytom preferencyjnym oraz programom inwestycyjnym, z których skorzystali za pośrednictwem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, znaleźli się w pętli finansowej, w bardzo trudnej sytuacji. W umowach kredytowych są złożone deklaracje o kontynuacji produkcji rolnej przez okres trwania zobowiązania. W niektórych przypadkach jest to 15 lat.
W zaistniałej sytuacji rolnicy z woj. warmińsko-mazurskiego oczekują zrozumienia oraz pilnej pomocy, która pozwoli na odtworzenie produkcji rolnej i jej kontynuację. Upadki i bankructwa gospodarstw rolnych będą oddziaływały na wiele firm handlowych i zakładów produkcyjnych zaopatrujących rolników w niezbędne środki produkcji w regionie i w całej Polsce. Nieudzielenie dodatkowej pomocy rolnikom doprowadzi do egzekucji komorniczych i windykacji należności wobec banków i firm, w końcowym efekcie zaś do dalszego wzrostu cen żywności. Dziękuję bardzo, panie marszałku.
Przebieg posiedzenia