6 kadencja, 39 posiedzenie, 4 dzień (03-04-2009)
31 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o pilnym rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy Prawo bankowe.
Poseł Magdalena Kochan:
Dziękuję bardzo, panie marszałku.
Proszę państwa, Wysoka Izbo, sprawa nie jest nowa, bo trwa od roku 1998, a właściwie od 1999 r., kiedy nowa ustawa zmieniająca system ubezpieczeń społecznych z peerelowskiego na obecnie obowiązujący weszła w życie. W roku 2006, przypomnę, za czasów, kiedy pani Kluzik-Rostkowska, obecnie poseł, była ministrem, zapadła uchwała Sądu Najwyższego, zresztą podjęta na wniosek i po interwencji rzecznika praw obywatelskich, która rozstrzygnęła kwestie obowiązku płacenia lub niepłacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez specjalną kategorię osób - przez osoby, które przebywając na urlopach wychowawczych i macierzyńskich, pobierając z tego tytułu a to zasiłki, a to świadczenia regulowane przez budżet państwa, pracowały dodatkowo. To była praca drobna, nakładcza, na zlecenie, na podstawie umowy agencyjnej, czasem były to przypadki, kiedy panie były współwłaścicielkami spółek cywilnych. Pani minister wtedy po wydaniu uchwały Sądu Najwyższego zmieniającej prawo nie zareagowała na te kwestie. (Oklaski) W związku z powyższym podczas obrad podkomisji i Komisji Polityki Społecznej i Rodziny padło wiele krytycznych uwag na temat sposobu załatwiania tej sprawy przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, także podczas drugiego czytania podkreślaliśmy ten problem. ZUS przystąpił do ściągania składek z odsetkami, pomimo że większość z tych 46 tys. osób, o których mówiłam, otrzymywała od ZUS zaświadczenia, że nie zalega wobec ZUS z żadnymi płatnościami do roku 2005. I stąd problem. Co zrobiliśmy? Wniosek Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, dezyderat i bardzo szybka reakcja rządu Donalda Tuska, tak szybka, że załatwia problem. (Oklaski)
Objęcie ubezpieczeniem przez budżet państwa wszystkich składek za dodatkowo wykonywaną pracę, za urlop macierzyński mają panie zagwarantowane. W przeszłości wszystkie należności wobec nich umarzamy i odprowadzamy z budżetu państwa składki z powodu urlopu macierzyńskiego, natomiast urlop wychowawczy... Przypominam o specjalnej kategorii osób. To są osoby, które przebywały na urlopie wychowawczym, pobierały świadczenia wynikające z tego, że były pracownikami, czyli budżet państwa pokrywał za nie składki na ubezpieczenia społeczne, a dodatkowo pracowały. Za tę dodatkową pracę umarzamy wszystkie należności wobec ZUS. Panie, które zapłaciły należności, będą mogły albo zaliczyć je na poczet przyszłych, albo poprosić, na wniosek, o zwrot zapłaconych pieniędzy wraz z ewentualnymi odsetkami, a w przyszłości będą zobowiązane do odprowadzania tych składek tak, jak to jest w przypadku pań prowadzących wyłącznie działalność gospodarczą. Warto do tego problemu wrócić i go rozpatrzyć. Padło wiele słów na temat potrzeby takiego rozwiązania, propozycji tego rodzaju noweli. Zwróciliśmy się z tym jako Platforma Obywatelska do rządu i do ministerstwa. Bardzo dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia