5 kadencja, 41 posiedzenie, 2 dzień - Poseł Stanisław Marcin Chmielewski

5 kadencja, 41 posiedzenie, 2 dzień (09.05.2007)


26 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks wykroczeń oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1597).


Poseł Stanisław Marcin Chmielewski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szanowna Pani Minister! Moje pytania też zmierzają do wyjaśnienia moim zdaniem istniejących co najmniej wątpliwości co do zgodności proponowanych nowelizacji. Zacznę od dodanego art. 7a w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia, który mówi: ˝O ukaraniu ucznia lub studenta należy niezwłocznie zawiadomić dyrektora szkoły lub rektora uczelni.˝ Rozumiem to jeszcze w odniesieniu do uczniów, jako że mamy tu do czynienia z nieletnimi, natomiast w odniesieniu do rektora uczelni, do studenta, osoby dorosłej, bo rozumiem, że studentami w Polsce są raczej osoby dorosłe - mogą się zdarzyć wyjątki, przypadki bardzo zdolnych dzieci, które będą studentami, ale to chyba będą dobre dzieci, nazwijmy to tak, idąc na skróty... Natomiast nie wiem, czy to jest dodatkowa kara w postaci zawiadomienia o każdym ukaraniu, czy też jest to wykonywanie kary, tego środka w postaci podania do publicznej wiadomości, również np. na uczelni, bo jak rozumiem, jest taka możliwość w nowelizacji Kodeksu wykroczeń.

    Moje drugie pytanie dotyczy art. 97 Kodeksu wykroczeń w kontekście tego, że cała nowelizacja, przynajmniej propozycja, podnosi zagrożenie karne, a w art. 97 ta kara grzywny jest jednak tylko do 5 tys. zł. Uzasadnienie jest bardzo enigmatyczne. Mówi się, że tych wykroczeń jest dużo, o ile ja dobrze rozumiem, ale to mnie martwi, bo mówimy o przepisach dotyczących bezpieczeństwa i porządku w ruchu na drogach publicznych. Tych wykroczeń na pewno jest dużo i jeżeli mamy je zwalczać, to dlaczego nie mamy górnej granicy w wysokości np. 15 tys. zł? Ja wcale nie mówię, że ja do tego namawiam, ale dziwię, że akurat ten przepis jest potraktowany tak trochę lepiej.

    Trzecie pytanie, jeżeli tylko mogę, dotyczy już innej kwestii. W uzasadnieniu stwierdza się, że więcej spraw będzie w sądach grodzkich, zaś w odniesieniu do wydatków, które ustawa przyniesie, mówi się tylko o Krajowym Rejestrze Karnym, a nie mówi się niczego o zwiększeniu wydatków na sądy. Myślę, że one będą w przyszłym roku bezwzględnie konieczne, i pytanie, czy minister sprawiedliwości bierze to pod uwagę.

    I takie jedno pytanie może na boku tego tematu, ale jednak istotne. Chodzi mi po głowie, że kiedyś w programie ministra sprawiedliwości był kodeks nieletnich. Jak ta nowelizacja ma się do tej propozycji? Czy to nie jest wychodzenie przed orkiestrę? Dziękuję. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia