5 kadencja, 41 posiedzenie, 2 dzień (09.05.2007)
25 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Obrony Narodowej o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów i ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (druki nr 1666 i 1696).
Poseł Marian Piłka:
Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! Mam przyjemność przedstawić stanowisko Prawicy Rzeczypospolitej w sprawie zmian w ustawie o zmianie ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów i ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Szanowni Państwo! Myślę, że mamy do czynienia z dwoma poprawkami, które niestety nie są istotnymi poprawkami i budzą pewne zdziwienie. Po pierwsze dlatego, że te poprawki mają wyłącznie charakter techniczny, nie wnoszą istotnych zmian do funkcjonowania tej ustawy. Po drugie, te poprawki nie były konsultowane z tymi podmiotami, którym w tych poprawkach chce się udzielić pewnych uprawnień, a zatem z kontrwywiadem wojskowym czy z wywiadem wojskowym, czy z innymi. W związku z tym, że na posiedzeniu komisji te służby wypowiedziały się przeciwko takim uprawnieniom, nie ma żadnych istotnych merytorycznych przesłanek, aby popierać poprawki Senatu.
Na marginesie tej debaty o lustracji chcę także powiedzieć, że jednak chyba dużym błędem zarówno legislacyjnym, jak i moralnym było uchwalenie ustawy, która dopuszcza mówienie nieprawdy w oświadczeniach składanych przez funkcjonariuszy państwowych. Sądzę, że to jest błąd, i wiele osób miało duże wątpliwości dotyczące głosowania ze względu na przesłanki, które stały za tymi propozycjami.
I druga rzecz. W związku z tą debatą na temat lustracji wydaje się, że w tej sytuacji nie ma chyba innego wyjścia jak ujawnienie akt IPN-u. Myślę, że to powinno przeciąć spory na temat lustracji i w ten sposób zakończyć ten proces, który jest niezakończony od 1989 r. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia