5 kadencja, 41 posiedzenie, 2 dzień (09.05.2007)
Oświadczenia.
Poseł Waldemar Andzel:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Problematyka członkostwa Polski w Unii Europejskiej jest zawsze aktualnym tematem. Okazją do poruszenia zagadnień związanych z zadaniami Wspólnoty jest Święto Europy obchodzone 9 maja (dlatego dzisiaj to oświadczenie musi być odczytane). Może ono być impulsem do zastanowienia się nad przyszłością i kierunkami rozwoju Europy. Unia Europejska, jednocząc 27 państw, tworzy strukturę, która, działając równocześnie w interesie całej Wspólnoty, dba o narodowe interesy poszczególnych krajów członkowskich.
Proces integracji europejskiej trwa od kilkudziesięciu lat. Polega na kształtowaniu się wzajemnych powiązań między krajami Europy, które w rezultacie tworzą większą całość. Unia Europejska została powołana do życia na mocy traktatu z Maastricht. Oparta była na trzech dotychczasowych wspólnotach: Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej, Europejskiej Wspólnocie Energii Atomowej i Europejskiej Wspólnocie Węgla i Stali. Jej system polityczny podlegał ciągłemu rozwojowi przez ostatnich 50 lat. U jej podstaw leży seria traktatów - od traktatów podpisanych w Paryżu i w Rzymie w latach 50. XX w. do znacznie późniejszych traktatów z Maastricht, z Amsterdamu i Nicei.
Dzisiaj Unia Europejska staje się mocarstwem pod względem gospodarczym, ludnościowym, terytorialnym. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na takie problemy, jak misja w Afganistanie, Iraku, konflikt z Rosją, konstytucja europejska czy problem tarczy antyrakietowej. Unia musi podejmować skuteczne działania, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim państwom członkowskim, zwalczać terroryzm i przestępczość zorganizowaną. Potrzebna jest konstruktywna współpraca z regionami graniczącymi z Unią Europejską, z północną Afryką, Bałkanami, Kaukazem i Bliskim Wschodem.
Nie należy zapominać, że Unia Europejska dzięki swojej otwartości i ciągłemu rozwojowi, sprzyjając propagowaniu demokracji, przyczyniła się do zatarcia podziałów politycznych między wschodem a zachodem Europy. Polityka Unii Europejskiej dąży do ujednolicenia obszarów państw Unii pod względem gospodarczym i ustrojowym, nie zatracając tym samym ich historii i tradycji. Można przywołać w tym miejscu łaciński zwrot ˝In varietate concordia˝ - jedność w różnorodności.
Jednym z wyzwań stojących przed Europą jest zapewnienie równego dla wszystkich dostępu do prawa. Aby to osiągnąć, rządy Unii muszą również skupić się na ściślejszej współpracy. Powinny pogłębiać zjednoczenie również w kwestii sankcji gospodarczych nakładanych na poszczególne kraje.
Unia Europejska powinna dążyć do ujednolicenia wszystkich obszarów krajów Wspólnoty pod względem gospodarczym, ustrojowym, prawnym, politycznym i społecznym. Jest to kluczowe zadanie, ponieważ istnieje ryzyko rozpadu Unii Europejskiej ze względu na jej zaszłości historyczne i istniejące nadal różnice gospodarcze oraz niespójną politykę. Europa powinna przyjąć za cel dynamiczny wzrost gospodarczy będący źródłem nowych miejsc pracy. Musimy stworzyć wspólną politykę odnoszącą się do głównych problemów, jakie przed nią stoją. Europa powinna przede wszystkim podwyższać, a nie obniżać poziom życia wszystkich obywateli Unii Europejskiej. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia