5 kadencja, 41 posiedzenie, 2 dzień - Poseł Sprawozdawca Grzegorz Tobiszowski

5 kadencja, 41 posiedzenie, 2 dzień (09.05.2007)


22 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg krajowych oraz o zmianie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (druki nr 1641 i 1667).


Poseł Sprawozdawca Grzegorz Tobiszowski:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Panie i Panowie Posłowie! Na 149. posiedzeniu Komisji Infrastruktury, które odbyło się 26 kwietnia, członkowie komisji przyjęli poselski projekt prezentowany w druku nr 1641 i związany ze zmianą ustawy o zmianie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg krajowych oraz o zmianie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych wraz z poprawkami.

    Projekt poselski, który został przedłożony komisji, zawiera następujące propozycje. Propozycja pierwsza to przepis określający sposób ustalania wysokości odszkodowania z tytułu utraty praw do nieruchomości w ustawie o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Druga propozycja zawarta w tej nowelizacji to zmiana przepisu przejściowego w ustawie o zmianie ustawy o szczególnych zasadach i realizacji inwestycji w zakresie dróg krajowych. Projekt ustawy został opracowany we współdziałaniu z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz przy wsparciu Departamentu Dróg i Transportu Ministerstwa Transportu jak również w konsultacji z ekspertami zewnętrznymi.

    Zmiana pierwsza, zgodnie z sugestią Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, wprowadza zasadę, która wynika z uzasadnień orzecznictwa Sądu Najwyższego i sądów administracyjnych. Zmiana precyzuje zasady ustalania wysokości odszkodowania za nieruchomość. Druga zmiana w projekcie to uzupełnienie obowiązującego przepisu przejściowego, który wprowadza zasadę, zgodnie z którą nieruchomości - w stosunku do których wydana została decyzja o ustaleniu lokalizacji drogi krajowej, lecz nie zostało wszczęte postanowienie o jej nabycie - podlegać będą regulacjom dotychczasowym. Zmiana umożliwi nabywanie nieruchomości w trybie przepisów szczególnych, a nie ogólnych.

    Nowelizacja ustawy wydaje się być konieczna i niezbędna, ponieważ po przyjęciu ustawy z dnia 18 października 2006 r. o zmianie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg krajowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw powstała pewna luka, przestrzeń prawna, która spowodowała, że proces przygotowania inwestycji rozpoczętych już przed wejściem w życie wymienionej wyżej ustawy, przede wszystkim dotyczy to wykupu gruntów, został przekazany z gestii wojewody starostom, którzy do takiej roli nie muszą być, na tym etapie, dobrze przygotowani, czego skutkiem może być paraliż inwestycyjny. Zachodzi taka obawa. W projekcie poselskim, zgodnie z sugestiami Biura Legislacyjnego, wprowadzono zamianę - w stosunku do druku nr 1641, czyli druku pierwotnego, rozpatrywanego w komisji - polegającą na tym, że art. 1 oznaczono jako art. 2, a art. 2 jako 1. Kierowano się tutaj zasadą obowiązującą w przypadku nowelizacji, że w pierwszej kolejności nowelizuje się ustawę starszą i dlatego zaproponowano zamianę kolejności artykułów. Zostało to przyjęte jako autopoprawka. Wprowadzono również 14-dniowe vacatio legis; ustawa nie wchodzi w życie od razu po jej ogłoszeniu, a termin jej wejścia w życie wynika z ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych. W wymienionej ustawie są wskazane wyjątki, w których termin można skrócić, ale w przypadku tej nowelizacji okoliczności takie nie zachodzą, stąd przyjęto - również jako autopoprawkę - sugestię Biura Legislacyjnego o wprowadzeniu 14-dniowego vacatio legis. Dziękuję bardzo.


Powrót Przebieg posiedzenia