5 kadencja, 41 posiedzenie, 2 dzień - Poseł Waldemar Pawlak

5 kadencja, 41 posiedzenie, 2 dzień (09.05.2007)


7 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (druki nr 1492, 1634 i 1634-A) - trzecie czytanie.


Poseł Waldemar Pawlak:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Mam pytania do pani poseł sprawozdawcy. Niedawno zlikwidowano Rządowe Centrum Studiów Strategicznych. Jakie były koszty likwidacji tej instytucji i jakie będą koszty powołania Narodowego Centrum Badań i Rozwoju? Czy pani poseł zna przykłady instytucji, które powołane z dnia na dzień nabywają kompetencje, doświadczenia i uprawnienia do realizowania dużych projektów europejskich? Czy zna takie przykłady praktyka europejska, czy zna takie przykłady nauka? Oczywiście pomijam naukę radziecką. Czy taka instytucja państwowa nie będzie przeszkodą w pobieraniu czy pozyskiwaniu środków europejskich? Pytam, ponieważ rządowy charakter tej instytucji będzie raczej przeszkodą, a nie pomocą w pozyskiwaniu środków na duże projekty badawczo-rozwojowe?

    I pytanie, dlaczego rząd nie stosuje się do powszechnej w Unii Europejskiej zasady pomocniczości i nie wspiera instytucji właściwych i kompetentnych w tym obszarze, dlaczego nie wspiera powoływania konsorcjów szkół, jednostek badawczo-rozwojowych, przedsiębiorstw po to, aby realizować duże projekty europejskie, zwłaszcza że przy realizacji takich projektów na ogół bardzo dobrym elementem jest uczestnictwo instytucji z innych krajów Unii Europejskiej. Powołane czy projektowane Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przekreśla możliwość tego typu międzynarodowej współpracy. Dziękuję. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia