5 kadencja, 41 posiedzenie, 2 dzień - Poseł Sprawozdawca Krystyna Szumilas

5 kadencja, 41 posiedzenie, 2 dzień (09.05.2007)


24 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy Karta Nauczyciela (druki nr 1353 i 1520).


Poseł Sprawozdawca Krystyna Szumilas:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Platforma Obywatelska złożyła projekt ustawy o zmianie ustawy Karta nauczyciela do laski marszałkowskiej 5 grudnia 2006 r. Ten projekt był inspirowany tym, co działo się wokół płac nauczycieli w ubiegłym roku. 23 stycznia projekt został skierowany do pierwszego czytania do Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Pierwsze czytanie odbyło się 13 lutego, a rozpatrzenie projektu 15 marca 2007 r.

    Bezpośrednim motywem podjęcia prac nad tym projektem, motywem, nad którym też zastanawiała się komisja edukacji, było wprowadzenie na stałe, a nie tylko na rok 2007, co najmniej 2-procentowej podwyżki płac nauczycieli niezależnie od kwoty bazowej, od podwyższania, waloryzowania kwoty bazowej zawartej w ustawie budżetowej. Drugi motyw to uporządkowanie, a właściwie skoordynowanie zapisów Karty nauczyciela z zapisami ustawy budżetowej i oderwanie ich od tzw. kwoty bazowej dla pracowników państwowej sfery budżetowej, co pozwoli na podnoszenie płac nauczycieli bez konieczności podnoszenia płac w państwowej sferze budżetowej.

    Przy konstrukcji budżetu na 2007 r. głównym powodem zamieszania wokół płac nauczycieli był nie tylko brak pieniędzy, ale również to, że nie podniesiono kwoty bazowej dla pracowników państwowej sfery budżetowej, ponieważ w państwowej sferze budżetowej nie planowano podwyżek płac, a od kwoty bazowej dla pracowników państwowej sfery budżetowej, czytając wprost Kartę nauczyciela, zależą podwyżki dla nauczycieli.

    Jeżeli chodzi o ten pierwszy motyw, czyli wprowadzenie na stałe, nie tylko na 2007 r., co najmniej 2-procentowej podwyżki płac nauczycieli, to wiązał się on z tym, że premier Giertych obiecywał nauczycielom 7-procentową podwyżkę od 1 stycznia 2007 r., a jak dzisiaj wiemy, kwoty, stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli zostały podniesione jedynie o 5%, czyli te 2% to jest pomoc w spełnieniu obietnicy, którą złożył nauczycielom pan premier Giertych.

    Dodatkowo, tak jak mówiłam, zapisanie wzrostu wskaźnika, podniesienie wskaźnika, od którego liczona jest średnia płaca nauczycieli w Karcie nauczyciela, z 82% do 84% spowoduje, że ten wzrost będzie obowiązywał również w następnych latach budżetowych i możliwa będzie taka sytuacja, że zostanie podniesiona kwota bazowa, ale już 2% podwyżki płac nauczyciele będą mieli na pewno zagwarantowane. Nie trzeba będzie wówczas dodatkowo walczyć o znaczniejsze podwyższenie kwoty bazowej.

    Drugi motyw, który przytoczyłam, to znaczy uporządkowanie, a właściwie skoordynowanie zapisów Karty nauczyciela z zapisami ustawy budżetowej, wynikał z tego, że w opinii Biura Analiz Sejmowych z 6 listopada 2006 r. przeczytaliśmy, iż wprowadzenie odrębnej kwoty bazowej stanowiącej podstawy naliczenia wysokości podwyżek dla nauczycieli skomplikuje stan prawny w zakresie ustalania wynagrodzeń nauczycieli. Żeby nie komplikować tego stanu prawnego, żeby uporządkować to, proponujemy właśnie w tym projekcie oderwanie średniej płacy nauczyciela od kwoty bazowej dla pracowników sfery budżetowej.

    Jest to zresztą zgodne z sugestią, jaką zawarł rząd w swojej opinii do poselskiego projektu ustawy, gdzie również mówi o tym, że dobrze by było w trakcie prac nad zmianą Karty nauczyciela oderwać kwotę bazową dla nauczycieli od kwoty bazowej dla pracowników sfery budżetowej. Ten projekt realizuje ten postulat.

    Komisja większością głosów, 14 - za, 8 - przeciw, wnosi o uchwalenie projektu zmiany Karty nauczyciela z druku nr 1353 i z załączonego sprawozdania komisji. Dziękuję.


Powrót Przebieg posiedzenia