5 kadencja, 41 posiedzenie, 2 dzień - Poseł Edward Ciągło

5 kadencja, 41 posiedzenie, 2 dzień (09.05.2007)


22 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg krajowych oraz o zmianie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (druki nr 1641 i 1667).


Poseł Edward Ciągło:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Mam zaszczyt w imieniu Klubu Parlamentarnego Ligi Polskich Rodzin przedstawić stanowisko w sprawie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg krajowych oraz o zmianie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (druk nr 1641) i stanowiska Komisji Infrastruktury z dnia 26 kwietnia 2006 r. (druk nr 1667).

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Omawiany projekt ustawy dotyczy, po pierwsze, przepisów przejściowych, tj. zasad stosowania przepisów obowiązujących przed wejściem w życie ustawy z dnia 18 października 2006 r. o zmianie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg krajowych oraz zmianie niektórych innych ustaw; po drugie, ustalenia wysokości odszkodowania za nieruchomości wydzielone liniami rozgraniczającymi teren, ustalonymi decyzją o ustalenie lokalizacji drogi.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Klub Parlamentarny Ligi Polskich Rodzin jest świadomy, że ustawa zasadnicza jest złem koniecznym, jednak dobro wynikające z lepszego i szybszego wykorzystywania środków Unii Europejskiej w zakresie budowy dróg jest argumentem, że warto było poprzeć przepisy omawianej ustawy. Wyrażając swoje poparcie Klub Parlamentarny Ligi Polskich Rodzin był świadomy, że w pewnym okresie prawo własności zostanie ograniczone. Dzięki obserwacjom poczynionym na dyżurach poselskich mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że takie ograniczenie było konieczne. Dlatego Klub Parlamentarny Ligi Polskich Rodzin popiera wszelkie zmiany, mające na celu zminimalizowanie uciążliwości i błędów ustawy zasadniczej.

    Niemniej, naszym zdaniem, istnieją jeszcze pewne wątpliwości. W związku z tym mam pytanie do pana ministra. Panie ministrze, jak zrekompensować straty właścicieli działek, tzw. resztówek? Jeżeli bowiem na przykład Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych wykupi 2/3 działki, a właścicielowi pozostanie 1/3, to wiemy, że taka działka nie przedstawia już większej wartości. Właściciel gruntu ponosi ewidentną stratę. Czy ministerstwo, czy projektodawcy przewidują jakąś rekompensatę dla tych właścicieli, których prawo własności zostało ograniczone?

    Mimo tych zastrzeżeń Klub Parlamentarny Ligi Polskich Rodzin będzie głosował za przyjęciem ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

    (Przewodnictwo w obradach obejmuje wicemarszałek Sejmu Janusz Dobrosz)


Powrót Przebieg posiedzenia