4 kadencja, 62 posiedzenie, 3 dzień - Poseł Wiesław Jędrusik

4 kadencja, 62 posiedzenie, 3 dzień (27.11.2003)


31 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w latach 2003-2006 (druki nr 2232 i 2266).


Poseł Wiesław Jędrusik:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej do uchwały Senatu w sprawie ustawy o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w latach 2003-2006 (druk Senatu nr 2232).

    Senat po rozpatrzeniu ustawy wprowadził 24 poprawki. Najważniejsze poprawki dotyczą możliwości łączenia likwidowanych zakładów górniczych z innymi kopalniami, możliwości nieodpłatnego przekazania gminom górniczym mienia wyłączonego z eksploatacji przez przedsiębiorstwa górnicze, zwiększenia zakresu umorzeń zobowiązań przedsiębiorstw górniczych i doprecyzowania przepisów dotyczących emerytury górniczej dla byłych pracowników zlikwidowanych kopalń dolnośląskiego zagłębia węgla kamiennego.

    Poprawki do art. 24 oraz 27 wskazują, iż zakres likwidacji kopalń będzie wynikał z określonego przez przedsiębiorstwo górnicze planu ruchu zakładu górniczego. Przy okazji chcę stwierdzić, że nie jest prawdziwa głoszona przez nieprzychylne rządowi i Sojuszowi Lewicy Demokratycznej media informacja, jakoby Senat przyjął odrzucone przez Sejm poprawki umożliwiające łączenie oraz częściową likwidację kopalń. Zresztą obliczone to jest chyba na podziały między posłami a senatorami Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

    Łączenie kopalń oraz ich częściowa likwidacja są możliwe na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa, w tym w szczególności na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. Prawo geodezyjne i górnicze. Poprawki w zakresie częściowej likwidacji kopalń, zgłoszone podczas prac Sejmu, zmierzały do finansowania ze środków budżetowych likwidacji części kopalń, w których jednocześnie prowadzone jest wydobycie. To według rządu groziło niekontrolowanym wyciekiem pieniędzy z budżetu. Sejm nie przyjął tych poprawek. Podobne, a w części i takie same, poprawki były zgłaszane w Senacie. Senat również tych poprawek nie przyjął.

    Poprawka 15. do art. 24 odnosi się do likwidacji zdolności produkcyjnych, również z zastosowaniem trybu łączenia kopalń, a następnie likwidacji oznaczonej części takiej kopalni. Ten tryb może jednak spowodować wydłużenie harmonogramu likwidacji i wzrost kosztów wygaszania zdolności produkcyjnej. Uwarunkowania te muszą być brane pod uwagę przez zarząd przedsiębiorstwa górniczego. Koszty takiej likwidacji, co pragnę podkreślić, zgodnie z obowiązującymi przepisami ponosi przedsiębiorstwo górnicze, dlatego też popieramy tę poprawkę.

    Dodając w poprawce 16. do art. 27 ust. 1 wyrazy ˝kopalnia i˝, wprowadzono zasadę, iż możliwa będzie częściowa likwidacja kopalni, ruchu zakładu górniczego w rozumieniu art. 6 pkt 4 ustawy Prawo geologiczne i górnicze, przez połączoną kopalnię. Zdaniem Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, powyższe zmiany do projektu ustawy nie umożliwiają finansowania częściowej likwidacji ze środków budżetowych.

    Bardzo istotne są poprawki polegające na dodaniu w ustawie nowych art. 31a i 31b, które umożliwiają przekazanie gminom górniczym nieruchomości oraz innego wyłączonego z eksploatacji przedsiębiorstw górniczych mienia. Wychodzą one naprzeciw wielokrotnie zgłaszanym postulatom gmin górniczych. Zmiany te pozwolą przynajmniej w części zrekompensować skutki restrukturyzacji zakładów górniczych na ich terenie i pozwolą lepiej gospodarczo wykorzystać zbędny majątek kopalni. Poprawki te racjonalizują także działalność przedsiębiorstw górniczych, które są obciążone zasobami mieszkaniowymi, umożliwiając przekazanie tych zasobów spółdzielniom mieszkaniowym.

    Reasumując, chcę powiedzieć, że mój klub będzie głosował zgodnie ze stanowiskiem Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw związanych z programem rządowym ˝Przedsiębiorczość - Rozwój - Praca˝, czyli poprze dwadzieścia jeden z dwudziestu czterech poprawek oraz będzie głosował przeciwko poprawkom 12., 13. i 16. Dziękuję bardzo.


Powrót Przebieg posiedzenia