4 kadencja, 42 posiedzenie, 4 dzień (28.02.2003)
28 i 29 punkt porządku dziennego:
28. Informacja rządu o przyszłości sektora energii w Polsce (druk nr 1340).
29. Sprawozdanie Komisji Skarbu Państwa oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o poselskim projekcie uchwały o powołaniu komisji śledczej do spraw zbadania zgodności umów prywatyzacji majątku państwowego, umów międzynarodowych i podpisywanych w związku z nimi umów handlowych w latach 1990-2002 z zasadami bezpieczeństwa energetycznego i paliwowego państwa polskiego (druki nr 998 i 1072).
Poseł Zofia Krasicka-Domka:
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Panie Ministrze! Mam pytania do pana ministra w związku z przedstawioną Wysokiej Izbie informacją o przyszłości sektora energii w Polsce. Pytania moje odnoszą się do informacji rządu ze str. 12: ˝Energia odnawialna˝. Niepokoi posłów już pierwsze zdanie - cytuję: ˝Wykorzystanie energii odnawialnej w Polsce ma nadal niewielkie znaczenie w krajowym bilansie energetycznym˝. Jak to się ma w perspektywie, w planach, strategii do dokumentów przyjętych przez rząd odnośnie do energii z zasobów odnawialnych, a więc dokumentu ˝Strategia rozwoju energii odnawialnej˝, i drugiego dokumentu ˝Druga polityka ekologiczna państwa˝ oraz jeszcze przypomnę o uchwale Sejmu podjętej w lipcu 1999 r., a także o przegłosowanej przez Sejm woli ratyfikacji Protokołu z Kioto. Wszystko to wskazuje na podjęcie zobowiązań zwiększenia w ogólnej puli energetycznej udziału energii z zasobów odnawialnych. Czy prawdą jest, że minister gospodarki skupi się głównie, jak w dokumencie czytamy, na ˝promocji odnawialnych źródeł energii, przede wszystkim na produkcji ciepła i energii elektrycznej z biomasy˝. Na str. 13 odnośnie do energii wiatrowej czytamy: ˝Elektrownie wiatrowe należy uznać za mniej korzystne, gdyż bazują głównie na imporcie urządzeń wytwórczych˝. I tu moje pytanie:. Pomijając uwarunkowania do instalacji elektrowni wiatrowej, zapytuję, jak ministerstwo gospodarki ocenia polską fabrykę turbin wiatrowych ˝Nowomak˝ w Nowym Sączu i czy zamierza wspierać polską produkcję urządzeń?
Jeszcze ostatnie pytanie: Czy prawdą jest, że zrealizowanie budowy elektrowni wodnej o mocy co najmniej 50 MW, elektrowni ˝Włocławek˝, będzie kosztować ok. 200 mln zł? Czy ministerstwo gospodarki rozważyło opinię naukowców polskich, którzy uznają, że za te pieniądze można wybudować 10 zakładów geotermalnych produkujących energię o mocy 200 MW? Dziękuję, panie marszałku.
Przebieg posiedzenia