4 kadencja, 62 posiedzenie, 3 dzień (27.11.2003)
25 punkt porządku dziennego:
Informacja bieżąca.
Poseł Lech Kuropatwiński:
Dziękuję, panie marszałku.
Panie ministrze, mam pytanie: Czy są kryteria, według których jest budowana sieć szpitali? Czy ministerstwo wie, które szpitale są lub będą w sieci, a które nie, i kiedy opinia publiczna zostanie o tym powiadomiona? Jakie będą różnice w kontraktowaniu szpitali w sieci i poza siecią?
Czy będą dalsze negocjacje na tym terenie, gdzie - na przykład w małych miasteczkach, gminach - żaden z lekarzy nie podpisał kontraktu? Czy Narodowy Fundusz Zdrowia jest w stanie zabezpieczyć usługi i opiekę lekarską i w jaki sposób, nie mając bazy takiej jak ośrodki zdrowia, które są w rękach prywatnych? Czy będą wynajmowane pomieszczenia, czy będą oddelegowani lekarze do zabezpieczenia opieki zdrowotnej w oddalonym terenie?
Lekarze, ZOZ-y, szpitale, SPZ-y w wielu miejscach nie godzą się w dużej mierze z tym, że ta sama usługa przez tego samego specjalistę jest różnie wyceniona np. w Warszawie czy we Włocławku. Czym narodowy fundusz się kierował przy wycenie usług - rejonizacją, upodobaniem politycznym czy fachowością i uznaniem?
Panie ministrze, czy prawdą jest, że w ofercie dla lekarzy rodzinnych zaoferowano stawkę 4 zł od pacjenta na miesiąc? Do tej pory była to stawka ponad 6 zł. Skąd taka obniżka? Czym narodowy fundusz może udokumentować tę obniżkę, czy wcześniej ta stawka była za wysoka? Jak lekarz rodzinny ma obsłużyć swój teren przy wyższych cenach paliwa, obsługi, w coraz biedniejszym społeczeństwie, a jeżeli biedniejszym, to bardziej podatnym na choroby? Czym to narodowy fundusz chce udokumentować? Dziękuję bardzo.
Przebieg posiedzenia