4 kadencja, 42 posiedzenie, 4 dzień (28.02.2003)
30 punkt porządku dziennego:
Informacja o działalności Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w okresie 1 lipca 2001 r. - 30 czerwca 2002 r. (druk nr 1117) wraz ze stanowiskiem Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka (druk nr 1276).
Poseł Antoni Macierewicz:
Dziękuję najmocniej, panie marszałku.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W trybie art. 184 ust. 7 zwracam się do pana marszałka o odroczenie dyskusji nad tym punktem porządku dziennego. Ta decyzja jest w rękach pana marszałka. Prosiłbym o poddanie jej pod rozstrzygnięcie Sejmu. Jest 10 minut po godz. 19, dyskusja trwałaby co najmniej do godz. 21. Jest to jedna z ważniejszych z punktu widzenia świadomości narodowej Polaków debat, która powinna się odbywać corocznie. Zaczynam mieć wrażenie - proszę mi wybaczyć, panie marszałku - że Prezydium Sejmu, sytuując tę dyskusję w nocy, działa na rzecz takiej sytuacji, w której Polacy mają się nie dowiedzieć o podstawowych problemach związanych z funkcjonowaniem Instytutu Pamięci Narodowej, a przecież jego rola dla świadomości narodowej jest nie do przecenienia.
Nie jest też rzeczą drugorzędną nie tylko brak posłów w Sejmie o tej porze, ale także fakt, iż nie ma żadnej transmisji. Sejm nie ma możliwości przekazania swojego stanowiska obywatelom Rzeczypospolitej. (Oklaski) To po prostu urąga, panie marszałku, podstawowym normom, temu, czemu Izba powinna służyć. Dziwimy się później, że Polacy nie wiedzą, jaka jest ich historia. Dziwimy się później, że jest zła opinia na temat Sejmu i posłów, a jak ma być dobra, jeżeli najważniejsze sprawy są skrywane.
Dlatego raz jeszcze proszę, panie marszałku, żeby w trybie art. 184 ust. 7 doprowadzić do odroczenia tej debaty do przyszłego posiedzenia. Dziękuję najmocniej. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia