4 kadencja, 95 posiedzenie, 2 dzień - Poseł Lech Zielonka

4 kadencja, 95 posiedzenie, 2 dzień (06.01.2005)


14 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o finansowaniu świadczeń opieki zdrowotnej (druk nr 3550).


Poseł Lech Zielonka:

    Ustawa przewiduje, iż na rzecz ubezpieczonych będą działały samodzielne, posiadające osobowość prawną, fundusze zdrowia. Początkowo będą to wyłącznie instytucje państwowe, ale już od 2007 r. będą mogły działać na terenie całego kraju prywatne fundusze zdrowia. Obywatel będzie miał prawo swobodnego wyboru funduszu zdrowia, tak jak ma wybór banku czy funduszu emerytalnego. Nadzór nad działalnością funduszy ma pełnić Komisja Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych, która będzie wydawała zezwolenia na działalność prywatnych funduszy zdrowia oraz będzie kontrolowała wszystkie fundusze pod kątem przestrzegania zasad gospodarności, celowości i legalności.

    Przepisy w sposób przejrzysty klasyfikują rodzaje uprawnień poszczególnych grup osób mających uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej z tytułu spełnienia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego lub z tytułu ich zakwalifikowania do ściśle określonej grupy osób uprawnionych. Zakładają jednocześnie, iż świadczenia medycyny ratunkowej są gwarantowane obywatelowi polskiemu niezależnie od statusu ubezpieczenia i niezależnie od uprawnienia.

    Istotnym elementem ustawy są decyzje regulujące działalność naukową i badawczą w dziedzinie ochrony zdrowia i ubezpieczeń zdrowotnych. Narodowy Instytut Ubezpieczeń Zdrowotnych ma we współpracy z innymi ośrodkami naukowymi opracowywać standardy medyczne oraz proponowany zakres gwarantowanych świadczeń opieki zdrowotnej, jak również określić sposób finansowania świadczeń zdrowotnych. Zasady zawierania umów ze świadczeniodawcami zostały uregulowane zgodnie z mechanizmami Kodeksu cywilnego, z uwzględnieniem stosownych przepisów wynikających z ustawy o finansowaniu świadczeń zdrowotnych, określających dodatkowe warunki czy wymagania dla tych umów.

    Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! Koło Poselskie Partii Ludowo-Demokratycznej uważa, że proponowana ustawa jest potrzebna, ponieważ będzie miała pozytywny wpływ na stabilizację systemu świadczeń zdrowotnych, jak również na równy dostęp obywateli do świadczeń zdrowotnych. Złożoność i problematyka zaproponowanego w tym kształcie aktu nie pozwalają jednak na pełne jego omówienie oraz charakterystykę wszystkich mechanizmów zawartych w przepisach ustawy.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Wobec powyższego Koło Poselskie Partii Ludowo-Demokratycznej uważa, iż w celu doprecyzowania pewnych zapisów oraz jednoznacznego ustalenia zgodności przepisów ustawy z prawem Unii Europejskiej należy proponowany obywatelski projekt ustawy skierować do dalszych prac w komisjach. Dziękuję bardzo.


Powrót Przebieg posiedzenia