4 kadencja, 95 posiedzenie, 2 dzień - Poseł Andrzej Grzyb

4 kadencja, 95 posiedzenie, 2 dzień (06.01.2005)


13 punkt porządku dziennego:
Informacja bieżąca.


Poseł Andrzej Grzyb:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Pytanie jest istotnie ważne, jakkolwiek jest to, jak pan minister powiedział, etap wstępny - kształtowanie nowej perspektywy finansowej na lata 2007-2013, ale z drugiej strony w tej chwili kształtują się zasadnicze proporcje, które będą decydowały o tym, jak w istocie kraje członkowskie, w tym Polska, która jest nowym krajem członkowskim, będą korzystały i na ile będą mogły korzystać z poszczególnych instrumentów. Oto mamy do czynienia z taką sytuacją, że np. projekty rozporządzeń dotyczących poszczególnych funduszy, które docierają m.in. do organów sejmowych, nie mają polskiej wersji językowej. To jest jeden z przykładów wskazujących na to, że również nie możemy się w sposób precyzyjny odnieść do propozycji, które zostały złożone przez Komisję Europejską, jakkolwiek podzielamy ten pogląd, że propozycja Komisji Europejskiej jest korzystna w porównaniu np. z propozycjami składanymi chociażby przez tak zwaną szóstkę, czyli kraje, które są płatnikami netto do Unii Europejskiej.

    I tutaj chcielibyśmy podkreślić w szczególności to, że obawiamy się zagrożenia, które wynika z pryncypiów czy z podstaw funkcjonowania Unii Europejskiej, wcześniej Wspólnot, a więc niepokoimy się o solidarność europejską, której wyrazem jest między innymi kształtowanie Funduszu Spójności, wysokość tego Funduszu Spójności oraz funduszy przeznaczonych na wspieranie polityki regionalnej i wyrównywanie dysproporcji rozwojowych pomiędzy poszczególnymi krajami członkowskimi oraz regionami. Ta sprawa budzi nasz daleko idący niepokój.

    Sprawa kolejna, na którą chciałbym zwrócić uwagę: wydaje mi się, że istnieje chyba pewna konieczność spotkania się również z polskimi przedstawicielami w Parlamencie Europejskim, bo otrzymujemy nie tylko sygnały o tym, że pan przewodniczący Borrell wypowiada się w duchu niezbyt przyjaznym dla Polski, ale również że polscy deputowani np. kwestionują niektóre instrumenty, które są istotnym czynnikiem tego, co nazwałem tu solidarnością czy wyrównywaniem dysproporcji rozwojowych, czy też transferami budżetu pomiędzy nowymi krajami członkowskimi a samą Unią Europejską. Dziękuję bardzo.


Powrót Przebieg posiedzenia