4 kadencja, 62 posiedzenie, 3 dzień (27.11.2003)
24 punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Wojciech Hałka:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Szanowny Panie Pośle! Polskie Radio w górnym paśmie UKF FM - 87,5 do 108 MHz - obecnie dysponuje częstotliwościami, które umożliwiają działalność 41 stacji na terenie kraju. Moc tych 41 stacji umożliwia pokrycie 61% ludności Polski, 70% ludności w miastach i aglomeracjach miejskich. W górnym paśmie UKF FM Polskie Radio obecnie nadaje 4 programy - dwa programy w sieciach ogólnopolskich, Program II i Program III, Program IV - Radio Bis i Program I oraz w tym samym paśmie działają programy regionalne Polskiego Radia, łącznie 17 stacji. W roku 2001 w górnym paśmie UKF dla potrzeb Programu I Polskiego Radia uruchomiono tylko 4 stacje, w roku 2002 uruchomiono 9 stacji, w roku bieżącym, 2003, do lipca uruchomiono 7 stacji, w drugiej połowie tego roku zaplanowano uruchomienie 7 kolejnych stacji - 2 stacje już działają od listopada.
Odpowiadając szczegółowo na pytanie, jakie to częstotliwości i stacje zostały uruchomione w roku bieżącym, chcę powiedzieć, że są to następujące stacje: Męcina na górze Wysokie, Zakopane na górze Gubałówka, Lębork, Skurowo Nowe, Polkowice, Legnica, Krynica na górze Jaworzyna i Grudziądz. Nadto w drugiej połowie roku przewiduje się uruchomienie stacji następujących: w Kaliszu, w Iławie, w Starachowicach, Bydgoszczy, Inowrocławiu, Włocławku, Siedlcach i stacji Wichów w Żarach. W roku 2004 planuje się pozyskanie częstotliwości dla co najmniej 24 stacji I Programu Polskiego Radia, z czego 4 są już zarezerwowane przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, dalszych 5 można pozyskać wskutek przekoordynowania i przeniesienia częstotliwości Programu IV - Radia Bis, dotychczas nieuruchomionych od roku 2000, 4 dalsze częstotliwości wymagają jeszcze decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a dla 11 stacji należy znaleźć nowe częstotliwości. W tym zakresie Zarząd Polskiego Radia współpracuje ściśle z Instytutem Łączności w Warszawie i jego oddziałem we Wrocławiu, który przygotowuje plan restrukturyzacji nadawania Programu I Polskiego Radia w zakresach głównych UKF. Realizacja powyższego planu na rok przyszły umożliwiłaby zwiększenie pokrycia, zasięgu ludnościowego Programu I w pasmach UKF do 80% do końca roku przyszłego.
Jeżeli chodzi o szczegółowe zamierzenia Zarządu Polskiego Radia co do najbliższego roku, to należałoby wymienić następujące. Mianowicie niezbędne byłoby pozyskanie z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji częstotliwości nadawczych z lokalizacją w Tarnowie, Wałbrzychu, Przemyślu i Ostrowcu Świętokrzyskim - dotyczy to 4 stacji - znalezienie we współpracy z Urzędem Regulacji Telekomunikacji i Poczty oraz Instytutem Łączności - oddziałem we Wrocławiu nowych częstotliwości w rejonie miast będących stolicami województw w dawnym podziale administracyjnym kraju, to jest Częstochowy, Torunia, Bielska-Białej, Płocka, Jeleniej Góry, Piły, Chełma, Łomży, Leszna, Białej Podlaskiej oraz Ostrołęki - łącznie 11 stacji - ustalenie docelowych warunków wykorzystania kilku częstotliwości zarezerwowanych dla Programu I, dla których brak obecnie racjonalnych wskazań lokalizacyjnych - są to stacje w Wetlinie, Wilkanowie, Maślanej Górze i w Żarach, 4 stacje - dalsza optymalizacja zasięgu częstotliwości wykorzystywanych już obecnie dla Programu I - w tym zakresie prowadzona jest współpraca z Instytutem Łączności - oraz przekoordynowanie i ewentualne przeniesienie do sieci Programu I kilku nieuruchomionych częstotliwości zarezerwowanych dla Programu IV - Radia Bis, dla których brak jest racjonalnych wskazań lokalizacyjnych, np. dotyczy to lokalizacji w Grodzisku Mazowieckim, Bochni, Pniewach, Złotowie i Rawiczu.
Chciałbym, kończąc odpowiedź dla pana posła, odnieść się krótko do owych zamierzeń i dalszych możliwości przenoszenia i uruchamiania kolejnych stacji i częstotliwości dla Programu I Polskiego Radia w zakresach górnego pasma UKF FM. Niestety zakresy częstotliwości, jakimi dysponuje polska administracja łączności, nie są rozciągalne i nie są nieograniczone. Obecnie w Polsce posiadamy taką liczbę częstotliwości, która umożliwiłaby teoretycznie uruchomienie 5,5 tzw. ogólnopolskich sieci nadawczych dużej mocy - dużej mocy, to znaczy o nadajnikach o mocy powyżej 10 kW. W praktyce udało się uruchomić już w tej chwili 7 sieci tego rodzaju o zasięgu ogólnopolskim - są to sieci zarówno obsługujące programy Polskiego Radia, jak i nadawców komercyjnych. Łącznie w Polsce działa ponad 200 nadawców w tym paśmie częstotliwości.
I kończąc już ostatnim zdaniem moją odpowiedź, chcę powiedzieć, że zagadnienie koordynacji przydziałów kolejnych częstotliwości staje się z roku na rok coraz trudniejsze, niemniej z informacji, którą przedstawiłem, wynika, mam nadzieję, że takie działania są czynione. Dziękuję bardzo za uwagę.
Przebieg posiedzenia