4 kadencja, 62 posiedzenie, 3 dzień (27.11.2003)
37 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o świadczeniach rodzinnych (druki nr 2229 i 2253).
Poseł Mieczysław Kasprzak:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Zabierając głos w imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego na temat sprawozdania Senatu, chcę powiedzieć, że w stosunku do ustawy o świadczeniach rodzinnych, jak zostało to już powiedziane, Senat zgłosił 13 poprawek. Ustawa ta była bardzo kontrowersyjna, jak pamiętamy z głosowań. Dużo kontrowersji budziła sprawa ustalenia dochodów rolników, wywołało to wiele protestów w terenie. Przypomnę, że dochód ten został ustalony na poziomie 3 tys. zł. Wiele klubów parlamentarnych wstrzymało się od głosowania, dostrzegając pewną rację w zgłoszonych poprawkach.
Jeśli chodzi o poprawki zgłoszone przez Senat, chcę powiedzieć, że co do pozycji nr 8 - to jest ta kontrowersyjna kwestia, czy zaliczyć do rodziny uczące się dziecko do 25. roku życia, czy nie - nasz klub będzie głosował za jej przyjęciem. Odnośnie do poprawki 10. - mój poprzednik też o tym mówił - chcę stwierdzić, że szkoda, iż Senat nie idzie w kierunku rozszerzenia uprawnień i podwyższenia zasiłków w rodzinach niepełnych z dzieckiem niepełnosprawnym, lecz ogranicza się do tego, że obniża je w przypadku dzieci o pełnej sprawności.
Dużo kontrowersji, jak pamiętamy, budziła likwidacja funduszu alimentacyjnego. Protesty przeciwko temu jeszcze do dzisiaj do nas docierają. Jest już po fakcie, ustawa została uchwalona przez Sejm, dlatego mój klub będzie głosował przeciwko tej poprawce.
Poprawka 11., nauka w szkole ponadgimnazjalnej. Nie możemy tego zawężać, gdyż znamy wiele przypadków, że dzieci już w gimnazjum, a nawet w szkole podstawowej korzystają z miejsca zamieszkania poza domem rodzinnym. Byłoby to naprawdę krzywdzące, myślę, że Senat nie miał takiej świadomości. Podobnie jest z ograniczeniem dodatków związanych z zamieszkaniem - w tej samej poprawce - z częściowym pokryciem kosztów tego zamieszkania, gdzie proponuje się wykluczenie z tego miejscowości, w których jest komunikacja miejska. Wiemy, jak ta komunikacja funkcjonuje. Nie zawsze jest to możliwe. Czasami może być tak, że raz dziennie kursuje jakiś środek komunikacji, i to już by wykluczało możliwość skorzystania z dodatku do zamieszkania, z częściowego pokrycia kosztów zamieszkania takiego dziecka. Dlatego mój klub będzie głosował również za odrzuceniem tej poprawki.
W pozostałych przypadkach będziemy będziemy głosowali za przyjęciem poprawek. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia