4 kadencja, 62 posiedzenie, 3 dzień (27.11.2003)
24 punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej Krzysztof Pater:
Propozycja rządowa dotycząca tzw. weryfikacji rent, czyli przeglądu czy ponownego badania osób, którym przyznano renty, dotyczy, po pierwsze, wyłącznie osób, którym przyznano rentę na stałe, a więc bezterminowo, po drugie, wyłącznie grona tych osób - jeżeli mówimy o rentach z tytułu niezdolności do pracy - które mają przed sobą co najmniej 10 lat do ustawowego wieku emerytalnego, a więc kobiet w wieku poniżej 50 lat i mężczyzn w wieku poniżej 55 lat. Wszystkich pozostałych ta propozycja nie dotyczy, dlatego że osoby, którym przyznano renty na czas określony, siłą rzeczy wcześniej czy później, wtedy kiedy będzie wygasał termin, pojawią się prawdopodobnie w ZUS, jeżeli uznają, że dalej są niezdolne częściowo czy całkowicie do pracy, lub nie pojawią się, jeżeli brak już będzie podstaw medycznych do kontynuacji renty.
Aby uniknąć sytuacji, o których mówił pan poseł, rząd już w tej chwili skierował, niezależnie od kwestii racjonalizacji - można powiedzieć, że są to działania zmierzające do usprawnienia procedury orzeczniczej - projekt ustawy, o której wspomniałem. Projekt ten zakłada - niezależnie od sprecyzowanych reguł postępowania w obszarze ZUS, m.in. poprzez wprowadzenie dwuinstancyjności, poprzez pewne działania o charakterze wewnętrznym, które będą zmierzać do standaryzacji - także opracowanie rozporządzenia ministra zdrowia, które doprowadzi do sytuacji, w której finalnie zarówno w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, jak i w innych instytucjach będą zatrudnieni wyłącznie lekarze spełniający warunki rozporządzenia w zakresie umiejętności, o których mówiłem, czyli uznani specjaliści, niejako autoryzowani przez system. Także biegłymi sądowymi będą wyłącznie osoby, które będą spełniać kryteria zawarte w rozporządzeniu.
Wreszcie po to, żeby przyspieszyć cały proces, bo trzeba zakładać, że część osób, które będą niezadowolone z decyzji - przecież tych niezadowolonych jest w sumie kilkanaście procent, bo taka jest skala odmowy przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy - będzie trafiało do sądu, po to, żeby przyspieszyć procedurę sądową, są wprowadzane zmiany w zakresie Kodeksu postępowania cywilnego.
Chcemy również doprowadzić do sytuacji, w której systemowo, poprzez rozwiązania wewnętrzne w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, nie będzie dochodziło do sytuacji, że ten sam lekarz będzie miał kilkakrotnie na przestrzeni lat do czynienia z tym samym pacjentem. Niezależnie od trybu nadzoru pojawią się kolejne elementy standaryzacji procedur, które będą zmierzać do minimalizacji zjawisk korupcjogennych.
Na koniec chciałbym jeszcze wskazać na jedną rzecz. To nie jest kwestia orzecznictwa, to nie jest wyłącznie problem orzeczników ZUS. To jest także problem lekarzy specjalistów przygotowujących dokumentację, z którą pacjent zjawia się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Przecież sprawy, które prowadzą prokuratury w różnych rejonach kraju, mimo że dotyczą problemu orzecznictwa, to wielokrotnie nie dotyczą orzeczników, ale lekarzy zatrudnionych poza Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, którzy dają pacjentom fałszywą dokumentację. W skali kraju jest to oczywiście zjawisko liczbowo marginalne, ale takie sytuacje mają miejsce i w tych sprawach prokuratura prowadzi postępowania. Dziękuję bardzo.
Przebieg posiedzenia