4 kadencja, 95 posiedzenie, 2 dzień (06.01.2005)
13 punkt porządku dziennego:
Informacja bieżąca.
Poseł Stanisław Kalemba:
Dziękuję.
Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Dzisiaj ujawnia się fakt nierównoprawnych i warunków naszego członkostwa w Unii Europejskiej. Trzeba powiedzieć sobie jasno, że np. jeżeli chodzi o fundusze strukturalne, to na jedego obywatela, mamy w tych latach 1/3 tego, co najbiedniejsze kraje ˝piętnastki˝, a jeżeli chodzi o dopłaty do hektara - 1/4 tego, co rolnicy z krajów ˝piętnastki˝. Przyjęliśmy nierówne warunki. To widać jak na dłoni. Oddaliśmy przy tym 100% rynku.
Panie ministrze, trzeba zgodzić się z tym, że powinniśmy zrobić wszystko, żeby jak najszybciej przybliżyć się do tych w miarę wyrównanych warunków. To nie jest tak, jak nam wmawiano, że nie potrafimy wykorzystać środków, nie jesteśmy do tego przygotowani, bo jak widać programy zgłoszone przez samorządy gminne, powiatowe, wojewódzkie w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na lata 2004-2006 praktycznie nie zostały wykorzystane w 2004 r., a na następne lata nie ma już nic. Widać zatem, że kraje ˝piętnastki˝, a szczególnie tej szóstki, która była wymieniana, chcą płacić tyle samo, co do tej pory, albo mniej niż płaciły przed rozszerzeniem Unii o 10 nowych państw, a rynek chcą mieć dwa razy większy.
Panie ministrze, jaka może być rola Polski i innych państw, kiedy większość zadecyduje? To trzeba jasno powiedzieć, bo co z tego, że mówimy: mamy inne zdanie dotyczące reformy wspólnej polityki rolnej, w sprawie cukru czy innych polityk. Trzeba jasno powiedzieć, że to jest na niekorzyść Polski, bo nie chodzi tylko o fundusze i środki finansowe, ale też o limity. Na przykład rynek cukru - jeśli przyjmiemy te rozwiązania, będziemy do Polski sprowadzali około 200 tys. ton cukru.
Może teraz taka konkluzja. Zgadzam się, panie ministrze, z tym zdaniem, że tylko większy budżet, a spór idzie o około 200 mld euro, może pozwolić na znoszenie tych drastycznych różnic, bardzo niekorzystnych dla nowych państw członkowskich. Dziękuję bardzo.
Przebieg posiedzenia