4 kadencja, 62 posiedzenie, 3 dzień (27.11.2003)
36 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druki nr 2234 i 2261).
Poseł Bolesław Bujak:
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Mam przyjemność w imieniu klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego odnieść się do sprawozdania Komisji Infrastruktury o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw z druku nr 2234.
Wysoki Sejmie! Do wymienionej ustawy Senat wprowadził 26 poprawek. Poprawki te w większości mają charakter dostosowawczy, korekcyjny, dotyczą usterek techniczno-legislacyjnych. Uważamy je za zasadne i będziemy głosowali za ich przyjęciem.
Chciałbym wspomnieć, zaakcentować kilka poprawek Senatu, które odnoszą się do spraw merytorycznych. Taką poprawką merytoryczną jest poprawka nr 4. Nasz klub, klub Polskiego Stronnictwa Ludowego poprze tę poprawkę. Zmierza ona do tego, by obecny stan prawny odnoszący się do przeniesienia prawa wieczystego użytkowania nieruchomości utrzymać. Otóż to przeniesienie w świetle poprawki będzie dalej wymagało wpisu w księdze wieczystej. Zgadzamy się z uzasadnieniem Senatu, że ta poprawka, wpis przeniesienia prawa użytkowania wieczystego do księgi wieczystej bardziej zabezpiecza obrót nieruchomościami, obrót cywilno-prawny.
Poprzemy również dwie inne poprawki merytoryczne, 6. i 7. Odnoszą się one do trybu procedury przetargów. Senat proponuje, by w drodze tej ustawy określić maksymalny termin na przeprowadzenie drugiego i kolejnych przetargów czy też po prostu rokowań, a nie w drodze rozporządzenia, jak zakładała dotychczas ustawa. Uważamy tę poprawkę również za uzasadnioną. Nasz klub będzie popierał ją w głosowaniu.
Z innych poprawek merytorycznych, które będziemy proponowali odrzucić, wymienię poprawki 13. i 14. Senat wprowadza tu zbyt sztywną regulację odnoszącą się do wykonywania zawodu przez przedstawicieli tej grupy w określonych ustawą formach. Uważamy, że to jest zbędna regulacja. Bierzemy nawet pod uwagę propozycje Senatu, by wyłączyć z prawa wykonywania zawodu wyłącznie w dozwolonych przez ustawę formach biegłych sądowych wykonujących wyceny na zlecenie sądu i emerytów i rencistów, ale uważamy mimo wszystko, że jest to niewystarczające wyłączenie i ta poprawka powinna być odrzucona. Tak będziemy głosowali.
Wysoki Sejmie! Polskie Stronnictwo Ludowe będzie również głosowało za odrzuceniem poprawek 11. i 12., oprócz już wymienionych przeze mnie poprawek 13. i 14. Pozostałe zaś poprawki poprzemy. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia