4 kadencja, 42 posiedzenie, 4 dzień - Poseł Zygmunt Wrzodak

4 kadencja, 42 posiedzenie, 4 dzień (28.02.2003)


28 i 29 punkt porządku dziennego:

28. Informacja rządu o przyszłości sektora energii w Polsce (druk nr 1340).
29. Sprawozdanie Komisji Skarbu Państwa oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o poselskim projekcie uchwały o powołaniu komisji śledczej do spraw zbadania zgodności umów prywatyzacji majątku państwowego, umów międzynarodowych i podpisywanych w związku z nimi umów handlowych w latach 1990-2002 z zasadami bezpieczeństwa energetycznego i paliwowego państwa polskiego (druki nr 998 i 1072).


Poseł Zygmunt Wrzodak:

    A co Unia Europejska oczekuje od rządu polskiego? Pełnego otwarcia we wszystkich negocjacjach dotyczących górnictwa węgla kamiennego, naftowego, paliw płynnych, energii konwencjonalnej i energii jądrowej. I Unia uzyskała od polskiego rządu to, co chciała. To się nazywa polski interes w rozumowaniu tej koalicji. Realizację swoich celów Unia Europejska osiągnęła w Polsce dzięki nakazowi demonopolizacji, tzw. rozbicia państwowego koncernu energetycznego na 34 przedsiębiorstwa wytwórcze, 33 dystrybucyjne i 1 przesyłowe po to, aby osłabić, prywatyzować i wyprzedać ten sektor w ręce kapitału zachodniego, państwowego. Rzecz zdumiewająca: polski przemysł państwowy i cały sektor energetyczny przechodzi w ręce państwowych koncernów energetycznych z Unii Europejskiej. Czy to nie jest zdrada interesów narodowych, gdy jedno państwo wykupuje drugie? Czy to nie jest podbój Polski, nowy neokolonializm? To są po prostu, naszym zdaniem, rozbiory Polski prowadzone metodami ekonomicznymi.

    Zgodnie z dyrektywą unijną nr 96/92 EC, wprowadzającą jednolite zasady wytwarzania energii, przesyłania, dystrybucji i sprzedaży, skala przymusowego otworzenia rynku energii na kapitał zachodni będzie wynosić już w tym roku 33%, a przecież nie jesteśmy w Unii Europejskiej. Co będzie, jeżeli się tam znajdziemy? Pewnie, że Polska utraci w całości rynek elektroenergetyczny, wzrośnie cena energii, nastąpi wprowadzenie podatków od kosztów energii, dalsze zubożenie Polaków, utrata bezpieczeństwa energetycznego kraju.

    Panie marszałku, widzę, że pan mruga. Proszę o 2 minuty.


Powrót Przebieg posiedzenia