4 kadencja, 29 posiedzenie, 3 dzień (13.09.2002)
32 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz o zmianie niektórych ustaw (druk nr 828).
Poseł Edward Maniura:
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Pani Minister! Pragnę do pani skierować kilka pytań.
Pierwsze pytanie dotyczy podatku katastralnego. W jakiej perspektywie byłoby możliwe wprowadzenie tego podatku i czy w resorcie trwają prace w tym zakresie?
W ubiegłym roku poprzedni rząd podpisał porozumienie z ZMPD, zrzeszeniem międzynarodowego transportu drogowego, w zakresie docelowego odejścia od podatku od środków transportowych w przypadku samochodów ciężarowych. Czy w tym zakresie prowadzone są jakiekolwiek prace i czy państwo widzicie taką możliwość odejścia od tego podatku, który ma przecież charakter majątkowy?
Chciałbym zadać bardzo szczegółowe pytanie związane z art. 7 ust. 1 pkt 3. Tutaj już była o tym mowa; chodzi o lotniska użytku publicznego. Podczas pracy nad nowym Prawem lotniczym było wiele dyskusji dotyczących problemu podatku od nieruchomości, od lotnisk. Tutaj mamy zapis: budynki, budowle i zajęte pod nie grunty. Mam pytanie: Czy to oznacza, że np. terminal będzie zwolniony od podatku od nieruchomości? Bo rozumiem, że budowle, czyli płyta postojowa, pas startowy nie będą podlegały opodatkowaniu, i tu jest pełna zgoda. Natomiast jeżeli chodzi np. o terminal, gdzie prowadzi się przecież działalność gospodarczą, czy np. terminal cargo, to wydaje się, że powinno nastąpić skreślenie wyrazu: budynki. Nie mamy wtedy tutaj żadnych wątpliwości, przynajmniej Komisja Infrastruktury wówczas taki pogląd podzielała.
Kolejne pytanie związane jest z przeniesieniem wpływów z podatku od środków transportowych z gmin do powiatów. Chciałbym to sformułować w ten sposób: Skoro jest to podatek majątkowy, związany z mieszkańcem danej gminy, to nie za bardzo widzę uzasadnienie przenoszenia tego podatku do powiatu. I drugie pytanie: Czy w związku z tym gmina uzyska stuprocentową rekompensatę z powodu utraty tego dochodu?
I ostatnie pytanie, na które chciałbym uzyskać od pani minister odpowiedź. Chodzi mi o nieruchomości przeznaczone pod zabudowę. Często dzieje się tak, że działki sprzedawane na przetargach pod zabudowę pozostają przez wiele lat niezabudowane. Czy pani minister nie uważa, że w przypadku podatku od nieruchomości nie należałoby wzorem np. krajów zachodnich wprowadzić podwyższonej opłaty podatku od nieruchomości, w przypadku gdy okres niezabudowania działki przekroczył np. 5 czy 10 lat od daty zakupu? Dziękuję bardzo.
Przebieg posiedzenia