4 kadencja, 62 posiedzenie, 3 dzień - Poseł Andrzej Wojtyła

4 kadencja, 62 posiedzenie, 3 dzień (27.11.2003)


32 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Europejskiej o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (druki nr 2230 i 2241).


Poseł Andrzej Wojtyła:

    Dziękuję, panie marszałku.

    Chciałbym ustosunkować się do ustawy, którą omawiamy w dniu dzisiejszym, w imieniu Koła Parlamentarnego SKL.

    Senat, jak wiemy, wniósł 4 poprawki. Trzy z nich poprzemy, tak jak moi przedmówcy. Na przykład w poprawce 2. Senat tak rozszerzył katalog wytycznych zawartych w przepisie upoważniającym, aby w rozporządzeniu dokonano rozróżnienia ostrzeżeń przed szkodliwością używania tytoniu na powszechne i dodatkowe, co jest oczywistym następstwem przyjętego art. 9 ust. 1. Poprzemy również poprawkę 3., która precyzuje zapisy ustawy. Poprzemy również 4. poprawkę, nieprzyjęcie tej poprawki mogłoby bowiem doprowadzić do sytuacji, w której po wygaśnięciu starej delegacji, i niewydaniu nowej delegacji według dziś dyskutowanej ustawy, mogłyby nie obowiązywać żadne przepisy dotyczące substancji szkodliwych w wyrobach tytoniowych, co ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne byłoby bardzo niepożądane.

    Poprawki nr 1 jednak nie poprzemy, albowiem uważamy, zresztą zgodnie z opinią Komisji Europejskiej, że kwestie zawarte w art. 1 pkt 6 należy wyraźnie sprecyzować. Zapobiegnie to być może tylko teoretycznie zakładanej sytuacji późniejszego niż sądzimy wejścia w życie przepisów tej ustawy.

    Chciałbym ogólnie ustosunkować się do ustawy, którą dziś omawiamy, ponieważ reguły, które zawiera ta ustawa, nie tylko chronią społeczeństwo przed następstwami używania wyrobów tytoniowych, ale uzyskały akceptację społeczną i przyniosły wyraźne efekty zdrowotne. Obecnie pali 38% mężczyzn wobec 53% w 1990 r. i 25% kobiet. Jest to ogromne osiągnięcie Polski w zakresie zdrowia publicznego, czego efektem jest zahamowanie umieralności z powodu nowotworów układu oddechowego i spadek tego współczynnika po 1997 r. Obserwujemy w ostatnich latach wyraźne zahamowanie umieralności z powodu chorób naczyniowych, których główną przyczyną jest palenie tytoniu. Nasza ustawa jest nowoczesna, kompleksowo reguluje problemy używania, palenia tytoniu i mamy tego widoczne efekty, dostrzegane przez Europę i świat.

    Nowela, nad którą obecnie, w tej kadencji, pracujemy, jest nowelą, która dostosowuje tę ustawę do standardów europejskich, które zwłaszcza przez ostatnich kilka lat uległy zaostrzeniu, głównie za sprawą Światowej Organizacji Zdrowia, na której czele przez ostatnie lata stała pani Bruntland, która za sztandarowe hasło przyjęła walkę z nałogiem palenia tytoniu. Dlatego też przepisy te w krótkim czasie uległy kolejnym zaostrzeniom. U nas wystarczyło, w związku z tym, że jest to ustawa bardzo nowoczesna, tylko w niewielkim stopniu doprecyzować przepisy. Inne kraje europejskie, nawet o wiele bardziej od nas rozwinięte, muszą te przepisy w większym stopniu, w większym zakresie zmieniać.

    Chciałbym również ustosunkować się... podziękować Sejmowi za to, że tej ustawy w tej kadencji nie zepsuł tak, jak ustawy alkoholowej. Rozluźnienie, zliberalizowanie ustawy alkoholowej spowodowało wiele negatywnych skutków. Na początku grudnia u pana prof. Zatońskiego odbędzie się spotkanie, ponieważ już w tej chwili polscy epidemiolodzy zaobserwowali bardzo wiele negatywnych zjawisk związanych przede wszystkim z obniżeniem wieku inicjacji alkoholowej, zwłaszcza wśród polskich dziewcząt. Uważa się, że jest to spowodowane przyspieszeniem, jeśli chodzi o godziny nadawania reklam piwa w telewizji. Bardzo dobrze, że Ministerstwo Zdrowia nie wydaje rozporządzenia, które wprowadzałoby możliwość reklamowania piwa na billboardach. Bylibyśmy zaliczani przez kraje rozwinięte do krajów Trzeciego Świata. Myślę, że w tym kierunku jednak nie powinniśmy iść. Byłby to wielki wstyd dla Polski, która wstępuje do Unii Europejskiej, a wraz z wstąpieniem do Unii Europejskiej na polskich billboardach przy drogach widzimy reklamy piwa. Myślę, że jeszcze w tej kadencji dojdzie do opamiętania Sejmu i do zmiany tej ustawy, ustawy alkoholowej, która jest bardzo ważną ustawą z zakresu zdrowia publicznego. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia