4 kadencja, 62 posiedzenie, 3 dzień (27.11.2003)
31 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w latach 2003-2006 (druki nr 2232 i 2266).
Poseł Zbigniew Kuźmiuk:
Panie Marszałku! Panie Ministrze! W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego mam zaszczyt zaprezentować stanowisko dotyczące uchwały Senatu w sprawie ustawy o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w latach 2003-2006, zawartej w druku nr 2266.
Senat, jak tu już było mówione, zgłosił aż 24 poprawki, przy czym niektóre z nich są bardzo istotne. Można powiedzieć, panie ministrze, że w pewnym sensie zatoczyliśmy koło. Sprawa kolejnej restrukturyzacji branży górniczej rozpoczęła się na początku tego roku, kiedy to podjęto decyzję o likwidacji czterech kopalń. Wywołało to nieprawdopodobne emocje, strajki, protesty, manifestacje z dramatycznymi wydarzeniami w Warszawie. Po pewnym czasie rząd przesłał do Sejmu projekt ustawy, która także nie rozwiązywała wszystkich problemów górniczych. Po dokonaniu wielu poprawek w Sejmie, a teraz w Senacie, okazało się, że wiele z postulatów górniczych można było uwzględnić. Pojawia się więc pytanie, po co było to wszystko, po co przez tyle miesięcy potęgowaliśmy negatywne emocje w Polsce, na Śląsku, po co denerwowaliśmy tysiące ludzi. To był poważny błąd i myślę, że taka jest konkluzja prac nad tą ustawą.
Wracając do poprawek Senatu, chcę zwrócić uwagę szczególnie na poprawkę 2. Z punktu widzenia interesów kopalń rzeczywiście jest to poprawka znacząca, mówimy o poważnych zobowiązaniach tych zakładów wobec funduszy ochrony środowiska: narodowego, wojewódzkiego, gminnych i powiatowych. Podczas pierwszego i drugiego czytania bardzo mocno zwracałem w imieniu klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego uwagę na to, że nie można tak traktować dochodów samorządowych. Niestety do tej pory nic w tej sprawie nie zrobiono, a Senat próbuje na skróty tych dochodów samorządy pozbawić. Jest to naszym zdaniem poprawka niekonstytucyjna i klub Polskiego Stronnictwa Ludowego, mimo pozytywnej opinii komisji w tej sprawie, nie będzie za nią głosował.
Chcę jeszcze zwrócić uwagę na poprawkę 16. Otóż uznajemy, że jest to poprawka, która idzie w kierunku oczekiwań środowisk górniczych, i dlatego, mimo negatywnego stanowiska komisji, chcemy głosować za jej przyjęciem.
W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego chcę poinformować Wysoką Izbę, że klub Polskiego Stronnictwa Ludowego będzie głosował za przedłożeniem senackim, przy czym w dwóch przypadkach będzie głosował inaczej, niż proponuje Senat: w poprawce 16. - za przyjęciem tej poprawki, w poprawce 2. - za jej odrzuceniem. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia