4 kadencja, 95 posiedzenie, 2 dzień - Poseł Jolanta Szczypińska

4 kadencja, 95 posiedzenie, 2 dzień (06.01.2005)


15 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie z działalności Narodowego Funduszu Zdrowia w 2003 r. (druk nr 3245) wraz ze stanowiskiem Komisji Zdrowia (druk nr 3329).


Poseł Jolanta Szczypińska:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Obraz, który wyłonił się po przeczytaniu sprawozdania, jest ciemny, jeżeli nie czarny. Na ten obraz składa się wszystko to, co dzieje się w różnych regionach. Powiem o regionie słupskim.

    Panie Ministrze! Na oddziale kardiologii w Słupsku jest dramatyczna sytuacja. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu środowisk lokalnych, zbiórce pieniędzy udało się słupskiemu szpitalowi zebrać ponad 3 mln zł i kupiono angiograf, oczywiście za przyzwoleniem ministra zdrowia. Niestety dzisiaj angiograf stoi bezużyteczny, ponieważ pomorski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia nie przekazał żadnych środków na przeprowadzanie badań, a o zakupie tego angiografu wiedział już z półrocznym wyprzedzeniem, czyli nie był zaskoczony. Obecnie pacjenci z regionu słupskiego, pomimo możliwości diagnozowania na miejscu, zmuszeni są wykonywać te badania w Koszalinie bądź w Gdańsku; rocznie jest to około 1700 badań. W związku z powyższym zwracam się do pana ministra z pytaniami. Czy pan minister może wytłumaczyć, dlaczego Narodowy Fundusz Zdrowia, wiedząc z odpowiednim wyprzedzeniem o zakupie nowoczesnego angiografu, nie zapewnia w żadnej mierze środków potrzebnych na prowadzenie badań z zastosowaniem tego aparatu? Czy jest to działanie celowe Narodowego Funduszu Zdrowia, czy wynika to z niedbałości, błędów bądź niedopatrzenia? Czy Ministerstwo Zdrowia monitoruje zakupy drogiego sprzętu medycznego przez szpitale po to, by aparatura medyczna nie stała bezużytecznie? Czy dużo jest przypadków w skali kraju podobnych do przypadku słupskiego i czy analizowano, jakie koszty dla służby zdrowia wiążą się z tym zjawiskiem? I pytanie: Jakie działania podejmie pan minister, aby przekazać odpowiednie środki finansowe z Narodowego Funduszu Zdrowia na prowadzenie badań angiograficznych, a tym samym na ratowanie życia wielu pacjentów? Czy pan minister podejmie decyzję, aby pomorski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia z dodatkowych środków, które otrzymał, przeznaczył odpowiednią kwotę umożliwiającą prowadzenie badań angiograficznych w Słupsku? W tej chwili, panie ministrze, jest to sprawa bulwersująca i bardzo ważna nie tylko dla mieszkańców Słupska. Dziękuję. (Oklaski)

    (Poseł Władysław Szkop: Przekazał milion złotych.)

    (Poseł Jolanta Szczypińska: To mało.)


Powrót Przebieg posiedzenia