4 kadencja, 62 posiedzenie, 3 dzień (27.11.2003)
35 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Europejskiej o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej (druki nr 2231 i 2242).
Poseł Piotr Krutul:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pani Minister! W imieniu Klubu Parlamentarnego Liga Polskich Rodzin pragnę przedstawić stanowisko naszego klubu w sprawie propozycji poprawek Senatu do ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej.
Wysoka Izbo, to są wirtualne pieniądze. Mówimy o wspieraniu, ale jak mówiłem w drugim czytaniu, być może będzie to hamowanie rozwoju obszarów wiejskich, ponieważ wszystkie decyzje o uruchomieniu tych dziewięciu działań pomocy będą zależne od Komisji Europejskiej. To nie jest prawda, że... Budżet państwa, owszem, musi współfinansować to w 20%, a 80% musi być z Unii Europejskiej, ale wszystkie działania są uzależnione od widzimisię Komisji Europejskiej. Dobrze, że Wysoka Izba i sejmowa Komisja Europejska jest za odrzuceniem poprawki 1. Senatu, ponieważ ostateczny termin przyjęcia Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) powinien być określony na 15 marca, chociaż PROW już jest gotowy, będzie to chyba jego czwarta czy piąta wersja. Ze strony parlamentu jest to, jak mówiłem na posiedzeniu sejmowej Komisji Europejskiej, jakby bodziec dla rządu, żeby powiedzieć: kochana Komisjo Europejska, opowiedz się w końcu i przyjmij ten program, uruchom nasze pieniądze, które nam przysługują, ba, które były obiecane podczas kampanii referendalnej.
Przypominam - już wczoraj mówiłem o dopłatach bezpośrednich - jak mówiono, że będzie tyle i tyle pieniędzy na zalesianie, na obszary o niekorzystnych warunkach gospodarowania, ile będzie rent strukturalnych. W rzeczywistości my na dzień dzisiejszy - i podejrzewam, że nie tak będzie do końca 2004 r. - nie wiemy, jakimi pieniędzmi dysponujemy, co Unia Europejska dla nas uruchomi. W skrócie powiem, że będziemy głosować - chciałbym się już odnieść do poprawek, bo ja mogę długo mówić na temat PROW - za przyjęciem poprawek 2., 3., 4., 5., 8. i 10., a przeciwko 1., 5., 6. i 11. To tak konkretnie o poprawkach Senatu.
Chcę jeszcze wrócić do Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich i do nowelizacji dotyczącej KRUS i renty strukturalnej - chodzi o poprawkę 5. Pracuję w podkomisji zajmującej się zmianami w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. To będzie pierwsza nowelizacja, ale rząd zapowiada w kwietniu lub w marcu drugą. Nie wiem, pani minister, czy zdążymy, jeśli chodzi o obecną nowelizację z autopoprawką, wprowadzić zmianę odnoszącą się do rent strukturalnych, jaka jest w poprawce 5. To po pierwsze.
Po drugie, jeśli chodzi o Agencję Nieruchomości Rolnych, dobrze jest, że może ona bezpłatnie przyjąć ziemię. To jest wola polskiego rolnika. Jeżeli żaden sąsiad nie chce od niego kupić ziemi, ponieważ mieszka w takim miejscu Polski, gdzie faktycznie nikt nie jest zainteresowany, cała wieś się wyludniła, jest tam jedna starsza osoba albo dwie lub trzy, to jest to konieczne. Dobrze, że zostało to zapisane, i myślę, że należy za tym głosować. Jednak mam apel do rządu, aby powiedział i wytłumaczył polskim rolnikom, dlaczego to jest rok. Nie wierzę, pani minister, że te pieniądze będą uruchomione w roku 2004, ponieważ sesja FEOGA kończy się 16 października, a do tego czasu może nawet nie być zatwierdzony przez Komisję Europejską Plan Rozwoju Obszarów Wiejskich, nie mówiąc już o rozporządzeniach Rady Ministrów, o czym mówił przed chwilą pan poseł Łączny, czy o rozporządzeniach ministra rolnictwa, które musiałyby być opublikowane w Dzienniku Urzędowym. Dopiero wówczas polski rolnik będzie wiedział, z jakich instrumentów może korzystać.
Kończę. Ustawa ta dla klubu Ligi Polskich Rodzin jest wirtualna. My naprawdę nie wierzymy w te obiecanki. Na przykładzie ustawy o dopłatach bezpośrednich widać, że co innego mówiono rolnikom w referendum w dniach 7-8 czerwca, a co innego jest naprawdę. Rolnicy będą naprawdę rozczarowani, będą pytać, gdzie są przynależne im pieniądze, o których słyszeli w kampanii referendalnej z ust pana Kwaśniewskiego, pana Millera, z jednej strony Izby, z drugiej strony Izby. I my cały czas pytamy, kiedy polscy rolnicy usłyszą słowo ˝przepraszam˝ z ust osób, które ich okłamały. Dziękuję bardzo.
Przebieg posiedzenia