4 kadencja, 62 posiedzenie, 3 dzień - Poseł Bronisław Dutka

4 kadencja, 62 posiedzenie, 3 dzień (27.11.2003)


25 punkt porządku dziennego:
Informacja bieżąca.


Poseł Bronisław Dutka:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Podstawowa opieka zdrowotna funkcjonowała dobrze. Czy to naprawdę musiało być w Polsce zepsute? Dziś widać, że pomysły, które zaprezentował Narodowy Fundusz Zdrowia, nie sprawdziły się.

    Mam pytania szczegółowe. Dlaczego oferuje się 2 zł za godzinę dyżuru, jeśli, zgodnie z wyliczeniami, w szpitalu rejonowym - jestem z tego samego powiatu, co mówiący przed chwilą pan poseł Parchański - po 2 zł za godzinę dyżuru szpital nie jest w stanie zatrudnić 5 lekarzy, iluś odpowiednio pielęgniarek, jak wymaga tego Narodowy Fundusz Zdrowia?

    Kolejne pytanie. Czy macie zamiar likwidować pogotowia ratunkowe? Czy prawdą jest, że pogotowie ratunkowe ma być wzywane przez lekarza rodzinnego, który dojedzie w czasie dyżuru nocnego do pacjenta? Co się będzie działo, jeżeli lekarz będzie badał dziecko w jednej części górzystego terenu, a w drugiej części, do której dojazd trwa 2 godziny, pacjent będzie umierał na serce?

    Kolejne pytanie. Jak można było sobie wyobrazić pracę lekarza, który po 2 na przykład wizytach nocnych wraca do ośrodka i przyjmuje 100 pacjentów (to są realia z naszego terenu)? Jest bardzo dużo pacjentów w ośrodkach i nie ma takiej możliwości, żeby to zrobił jeden lekarz rodzinny. Dlaczego zabroniono wzajemnego zatrudniania się lekarzy w małych ZOZ-ach, gdzie mieli możliwość prowadzenia dyżurów nocnych sobie nawzajem? W tej chwili takiej możliwości nie ma. Jeżeli lekarz miałby to sam zrobić, to na pewno nie jest tego w stanie wykonać ani uczciwie powiedzieć, że to zrobi.

    Czy chodziło o zmniejszenie w jakiś sposób liczby małych ZOZ-ów, czy o ich likwidację, czy czasami o zwykłe upokorzenie lekarzy, twierdzenie, że wiedzie się im zbyt dobrze?

    Byli zadowoleni, byli chwaleni przez pacjentów, dzisiaj zaczyna się jedno wielkie nieporozumienie i ogromny niepokój przede wszystkim wśród pacjentów. Czy jest też prawdą, że w proponowanym kontrakcie funduszu jest zapis, że fundusz może jednostronnie zmienić warunki umowy? Dziękuję.


Powrót Przebieg posiedzenia