4 kadencja, 95 posiedzenie, 2 dzień (06.01.2005)
16 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej oraz Komisji Zdrowia o rządowym projekcie ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej oraz o zmianie niektórych ustaw (druki nr 2278, 2278-A, 2278-B, 2278-C i 3609).
Poseł Jolanta Szczypińska:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Czy panu ministrowi znany jest protest pracowników ochrony zdrowia zrzeszonych w Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym ˝Solidarność˝ wobec tego projektu, którzy uważają, że projekt tej ustawy, reklamowany jako jedyne rozwiązanie wszelkich problemów polskiej służby zdrowia, tak naprawdę jest tylko kolejną próbą odwrócenia uwagi opinii społecznej od rzeczywistych zagrożeń, jakie stwarza skandaliczne niedofinansowanie systemu opieki zdrowotnej w naszym kraju?
Czy zatem pan minister zgadza się z tym, że projekt ten, wbrew licznym obietnicom rządu, nie spełnia żadnego z najważniejszych celów, a mianowicie nie likwiduje ani nie zmniejsza ponad 7 mld zadłużenia placówek ochrony zdrowia, nie wprowadza mechanizmów służących poprawie finansowania zakładów opieki zdrowotnej, nie uwzględnia postulatów pracowników zakładów opieki zdrowotnej, szczególnie zaś - wzorem innych grup zawodowych - prawnego zagwarantowania odpowiednich warunków pracy i płacy?
Czy pan minister zdaje sobie sprawę z tego, że docelowe oparcie modelu zakładu opieki zdrowotnej o formę spółki użyteczności publicznej, a w końcowym efekcie komercjalizację i prywatyzację publicznych usług medycznych, będzie skutkować możliwością upadłości szpitali i przychodni? Czy taki ma być cel, a jeżeli tak, to komu ma to służyć i kto z tego odniesie największe korzyści?
Dlaczego w projekcie pominięto zamieszczenie gwarancji realizowania konstytucyjnej równości dostępu do publicznej opieki zdrowotnej poprzez brak sieci szpitali, które przecież nie mogą, nie powinny zostać poddane regułom rynkowym, bo w efekcie mogą być zlikwidowane, sprywatyzowane? Dziękuję.
Przebieg posiedzenia