4 kadencja, 95 posiedzenie, 2 dzień - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki i Pracy Mirosław Franciszek Zieliński

4 kadencja, 95 posiedzenie, 2 dzień (06.01.2005)


12 punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki i Pracy Mirosław Franciszek Zieliński:

    Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! Problem istnieje. Sytuacja jest trudna i zdajemy sobie doskonale sprawę z trudności, jakie mają polskie firmy. Niemniej ten bolesny problem, tak powiem, należy wiedzieć w kontekście całości stosunków gospodarczych polsko-niemieckich, a współpraca gospodarcza między Polską a Niemcami rozwija się doskonale, i to zarówno jeżeli chodzi o poziom obrotów, jak i bardzo wysoką dynamikę tych obrotów, poprawę struktury, wysoki udział towarów wysokoprzetworzonych. Powiem tylko, że udział Niemiec w globalnym polskim eksporcie to jest 28%, w imporcie to jest 21%. W Unii prawie połowa naszego eksportu - 47% - to są Niemcy. W ubiegłym roku było 36 mld euro obrotów w całości; dodatnie saldo zarówno w ubiegłym roku, jak i w tym.

    Bardzo dobra współpraca inwestycyjno-kapitałowa. Niemcy są po Francji, Królestwie Niderlandów i Stanach Zjednoczonych czwartym największym inwestorem w Polsce. Wśród 996 firm z inwestycjami powyżej 1 mln dolarów, które działają w Polsce, aż 226 to są firmy niemieckie. Rośnie także polskie zaangażowanie kapitałowe w Niemczech, co jest bardzo dobre. Niemniej jeżeli chodzi o rynek pracy i o rynek usług w traktacie akcesyjnym Niemcy zagwarantowali sobie okresy przejściowe, tzw. derogację. W związku z tym świadczenie usług budowlanych, bo o tym głównie mówimy, jest możliwe wyłącznie na podstawie traktatu polsko-niemieckiego z 1990 r., a to dlatego że oczywiście akcesja nie mogła pogorszyć naszych warunków współpracy. Wykonywanie usług budowlanych obwarowane jest wieloma specyficznymi warunkami, których należy ściśle przestrzegać, i to właśnie jest przedmiotem szczegółowych kontroli.

    Polskie przedsiębiorstwa, tak jak pan poseł powiedział, skarżą się na częstotliwość kontroli, nawet na nakładanie się kontroli, stosowanie kajdanek, znakowanie czy stemplowanie, tak można powiedzieć, pracowników. Problem kontroli jest przedmiotem wielu interwencji ze strony rządu polskiego. Nie ma takiego spotkania polsko-niemieckiego, na którym nie mówilibyśmy o tym problemie, na którym nie zadawalibyśmy pytań, dlaczego tak się dzieje i co jest przyczyną. Nie chcę w te przyczyny wchodzić, bo pan poseł dosyć dokładnie je scharakteryzował. Powiem, że sytuacja rzeczywiście pogorszyła się od czasu przejęcia tych kontroli przez ten specjalny urząd do spraw kontroli nielegalnej pracy.

    Ministerstwo Gospodarki i Pracy podejmuje kolejne kroki. Postanowiliśmy zwrócić się do pana marszałka Sejmu o podjęcie tej sprawy na szczeblu parlamentarnym, dlatego gdyż zakres tych kontroli i sposób często jest regulowany ustawowo. Zobowiązaliśmy także naszego ambasadora w RFN do przedstawienia tej sprawy społeczeństwu niemieckiemu poprzez nagłośnienie w mediach niemieckich. Zaangażowaliśmy w tę kwestię Komisję Europejską. Muszę powiedzieć, że Komisja Europejska sama jest zaniepokojona sytuacją dostępu do rynku usług w Niemczech. Przedmiotem zapytania Komisji Europejskiej jest konieczność zlecania konkretnych kontraktów przez firmy niemieckie. Mówiąc jasno, Polacy mogą być, polskie firmy mogą być podwykonawcami. Jednocześnie chciałbym powiedzieć, że zapewniamy wszelką pomoc prawną, konsularną, angażujemy nasze wydziały ekonomiczno-handlowe, angażujemy oczywiście naszych konsuli generalnych, także ambasadora. Te wszystkie wysiłki przynoszą umiarkowane efekty i z żalem to stwierdzam, niemniej efekty są. Mamy wiele podziękowań od polskich firm, które mówią, że właśnie dzięki naszemu zaangażowaniu, zaangażowaniu ze strony rządu polskiego i polskiej dyplomacji sytuacja poprawiła się. Niemniej ogólnie nasza ocena jest ciągle negatywna i będziemy podejmować dalsze działania, żeby polskie firmy były traktowane na rynku niemieckim tak jak na to zasługują. Dziękuję bardzo.


Powrót Przebieg posiedzenia