4 kadencja, 42 posiedzenie, 4 dzień (28.02.2003)
30 punkt porządku dziennego:
Informacja o działalności Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w okresie 1 lipca 2001 r. - 30 czerwca 2002 r. (druk nr 1117) wraz ze stanowiskiem Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka (druk nr 1276).
Poseł Hanna Mierzejewska:
Panie Marszałku! Panie Prezesie! Wysoka Izbo! Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej prowadzi wspaniałą działalność edukacyjną. Pan prezes mówił o organizowanych konferencjach, wystawach, wykładach, seminariach, szkoleniach, a także o konkursach dla młodzieży popularyzujących najnowszą historię Polski. Czy pan prezes mógłby określić, ilu nauczycieli i ilu uczniów obejrzało wystawy zorganizowane przez Biuro Edukacji Publicznej? Ilu uczestniczyło w wykładach, szkoleniach i konkursach? Może taka wiadomość zadziałałaby trochę na naszą wyobraźnię co do tego, jaką pracę wykonuje Biuro Edukacji Publicznej.
Następne pytanie dotyczy kondycji finansowej Biura Edukacji Publicznej. Czy pan prezes może powiedzieć, w jaki sposób obcięcie funduszy przyznanych Instytutowi Pamięci Narodowej wpłynie na ograniczenie popularyzatorskiej aktywności Biura Edukacji Publicznej w tym roku?
Ostatnie pytanie. Wspomniał pan prezes o współpracy z radiem. Niewiele dowiedzieliśmy się o innych mediach, a myślę tu przede wszystkim o telewizji publicznej, która jest najpotężniejszym nośnikiem informacji i która zobowiązana jest realizować misję edukacyjną, a więc także tak ważną rolę, tak ważną dla Polaków prezentację najnowszej historii Polski. Czy wysiłek badawczy i edukacyjny pracowników Instytutu Pamięci Narodowej jest dostatecznie wykorzystywany przez telewizję publiczną w popularyzacji, szczególnie wśród młodzieży, najnowszej wiedzy historycznej dotyczącej Polski, wiedzy, której w podręcznikach szkolnych, niestety, prawie nie znajdujemy? Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia