4 kadencja, 42 posiedzenie, 4 dzień - Poseł Halina Murias

4 kadencja, 42 posiedzenie, 4 dzień (28.02.2003)


28 i 29 punkt porządku dziennego:

28. Informacja rządu o przyszłości sektora energii w Polsce (druk nr 1340).
29. Sprawozdanie Komisji Skarbu Państwa oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o poselskim projekcie uchwały o powołaniu komisji śledczej do spraw zbadania zgodności umów prywatyzacji majątku państwowego, umów międzynarodowych i podpisywanych w związku z nimi umów handlowych w latach 1990-2002 z zasadami bezpieczeństwa energetycznego i paliwowego państwa polskiego (druki nr 998 i 1072).


Poseł Halina Murias:

    Panie Marszałku! Panowie Ministrowie! W krajach o gospodarce rynkowej polityce energetycznej rządów służą ośrodki naukowo-badawcze zatrudniające wybitnych specjalistów. Z reguły są to wieloletni doświadczeni praktycy, którzy systematycznie i na co dzień prowadzą w skali kraju prace analityczne dla okresów prognostycznych z wyprzedzeniem 25 do 30 lat. W Polsce od 1990 r. brak takiego ośrodka naukowo-badawczego wypracowującego spójne, ekonomicznie uzasadnione bilanse energetyczne dla okresów prognostycznych. A skoro go nie ma, to robi to za nas i na swoją korzyść Unia Europejska.

    Panie ministrze, czy według pana uzasadnione jest powołanie w Polsce takiego ośrodka badawczo-naukowego, polskiego, apolitycznego, który by przygotował długookresowe, alternatywne programy dla Polski w zakresie bezpieczeństwa energetycznego Polski?

    I drugie pytanie. Jeżeli rząd i euroentuzjaści wprowadzą Polskę do Unii Europejskiej, to nastąpi całkowite otwarcie naszego rynku energetycznego. Tak też przewiduje znowelizowane Prawo energetyczne, które weszło w życie od stycznia br. Już obecnie możliwości przesyłu energii z Unii Europejskiej są coraz większe. Znaczna część sektora przesyłowego, elektrociepłowni, grup energetycznych już znalazła się w rękach sektora zagranicznego poprzez prywatyzację. Od stycznia 2003 r. zakład energetyczny może odciąć dostawy prądu już po 6 tygodniach zaległości w uiszczaniu płatności. Raz w roku będą mogły się zmieniać ceny i stawki opłat, co pozycję monopolisty, takiego np. jak warszawski STOEN, czyni niezwykle komfortową.

    Pytanie kieruję do rządu. Jakie będą skutki dla polskiej gospodarki, polskiego społeczeństwa przy tak ukierunkowanej polityce rządu? Co będzie ze szpitalami, domami dziecka, innymi podmiotami, jeżeli na czas nie zostanie zapłacony rachunek i prąd zostanie odcięty? Dziękuję bardzo.


Powrót Przebieg posiedzenia