4 kadencja, 52 posiedzenie, 2 dzień - Poseł Małgorzata Rohde

4 kadencja, 52 posiedzenie, 2 dzień (09.07.2003)


12 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Spraw Zagranicznych o:
1) poselskim projekcie uchwały w sprawie uczczenia ofiar mordów ludności polskiej na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich Rzeczypospolitej w latach 1943-44,
2) przedstawionym przez Prezydium Sejmu projekcie oświadczenia Sejmu RP w związku z 60. rocznicą tragedii wołyńskiej
(druki nr 1669, 1731 i 1738).


Poseł Małgorzata Rohde:

    Tak. Może się umówimy na późniejszą lekcję historii. Jednak mam braki.

    Nie da się zaprzeczyć faktom i liczbom, świadectwom tragedii wydarzeń i tamtych lat, o których mówiono także dzisiaj podczas tej szczególnej debaty. Nie da się ich ukryć i sfałszować historii, która jest udziałem naszych narodów. Co my, Polacy, możemy dziś zrobić, by dać świadectwo prawdzie? Myślę, że musimy wykorzystać wszystkie możliwości polskiego rządu, polskiej dyplomacji, aby uczcić pamięć ofiar tamtych wydarzeń nie tylko poprzez budowę cmentarzy, pomników, działania przywołujące pamięć tamtych lat. Właśnie takie działania są naszym obowiązkiem, żeby nigdy nie ożyły dążenia do budowy imperium bez obcych i żeby nigdy nie powtórzyła się tragedia tamtych lat.

    Wysoka Izbo! Niewątpliwie w Polsce przybliżyliśmy się do prawdy o Wołyniu. Ukraina wciąż jest na początku drogi do własnego rozrachunku z przeszłością, ale są już pozytywne świadectwa ujawniania prawdy o Wołyniu właśnie przez Ukraińców, nie tylko działania literatów, polityków, dziennikarzy, filmowców, ale także wielu prywatnych ludzi. Chociażby dokumentalny film o UPA pt. ˝Wojna bez zwycięzców˝, który bardzo uczciwie przedstawia wątek wołyński, pokazywany w Polsce co prawda na zamkniętych projekcjach, ale jednak jest świadectwem prawdy. Takie przykłady dają nadzieję na przyszłość i uczciwy, otwarty dialog między naszymi narodami. Ten dialog już trwa. Należy wierzyć, że przyniesie on także porozumienie, które pozwoli nam w najbliższej przyszłości wspólnie obchodzić następne rocznice wydarzeń wołyńskich, wspólnie z Ukraińcami. I będzie to prawdziwe święto na cześć ofiar pamięci, ofiar tamtych wydarzeń po obu stronach naszych granic. Popieramy uchwałę Sejmu, bo jest ona kolejnym krokiem w budowaniu prawdziwego pojednania w duchu zgody i porozumienia, do którego nawołuje Ojciec Święty. Dziękuję. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia