4 kadencja, 62 posiedzenie, 3 dzień - Poseł Stanisław Dulias

4 kadencja, 62 posiedzenie, 3 dzień (27.11.2003)


31 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w latach 2003-2006 (druki nr 2232 i 2266).


Poseł Stanisław Dulias:

    Tak, przepraszam, myślałem, że już...

    (Poseł Jan Rzymełka:To tylko dzwonił telefon.)

    Nie możemy się na to zgodzić. Panie i panowie posłowie, problem górnictwa wymaga pełnego merytorycznego i ekonomicznego przeanalizowania od nowa.

    Panie ministrze, to jest szansa. Kopalnie wymagają oddłużenia - i nikt tego nie kwestionuje - na zdrowych zasadach i z uwzględnieniem wszystkich czynników, bez szkody dla gmin górniczych, ochrony środowiska, a przede wszystkim bez szkody dla społeczności górniczej. To wszystko wymaga czasu, aby od początku kwestię górnictwa rozpatrzyć pod kątem polskiej gospodarki, niezależnie od tego, jakie będą naciski czy nakazy Unii Europejskiej. Nie można dopuścić, aby ktokolwiek mamił posłów i społeczeństwo uproszczonymi teoriami. Często to robił niestety pan minister, a wcześniej minister Kossowski. Sądzę, że jeden rok czasu powinien wystarczyć na dokonanie takich analiz. Dla lepszego zrozumienia problemu pozwolę sobie zadać kilka pytań.

    Czy panu premierowi i rządowi ktokolwiek przedstawił symulacje skutków związanych z programem restrukturyzacji na dziś i w perspektywie? Czy dokonano oceny zysków i strat ekonomicznych i społecznych? Czy wzięto pod uwagę to, że tylko bezpośrednie koszty restrukturyzacji wyniosą blisko 30 mld zł? Dodam, że program restrukturyzacji, który m.in. akceptuje przedmiotowa ustawa, istnieje w kilku wersjach i dotyczy różnych okresów, a także to, że nic dotychczas nie zaproponowano przyszłym bezrobotnym i nie ma rozwiązania dla znacznej części górników i ich rodzin, z wyjątkiem biedy. Wiele obietnic z poprzednich programów, mimo wyroków sądowych i nakazów, czeka na realizację.

    Można by wymieniać wiele innych powodów, aby uzasadnić projekt uchwały, który został złożony przez posłów do laski marszałkowskiej - chociażby brak określenia, co oznaczać ma likwidacja kopalń poprzez łączenie. Mimo nie w pełni korzystnego zapisu, ale dającego szansę na rozwiązanie problemu, i tak jest wniosek o jego odrzucenie.

    Projekt uchwały dotyczy odstąpienia od likwidacji kopalń, wstrzymania realizacji programu restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 2003-2006 oraz skierowania do Trybunału Stanu wniosku o uznanie działań ministra gospodarki Jacka Piechoty - dotyczy to głównie agencji... nie agencji, a kopalń, przepraszam - za niezgodne z interesem Polski.

    Na podsumowanie mojego wystąpienia dodam, że na dzień dzisiejszy wynik działalności branży górniczej jest dodatni, a wzrost cen węgla na rynkach światowych jest znaczny i wszystko wskazuje na to, że ten trend będzie utrzymany, a zapotrzebowanie na węgiel kamienny do 2020 r. w Europie będzie rosnąć.

    Koło Poselskie Polska Racja Stanu uważa, że głosowanie nad poprawkami senackimi powinno nastąpić po rozwianiu wszystkich wątpliwości. Będzie głosować, gdyby już doszło do tego, za wszystkimi poprawkami, które są w interesie gmin górniczych, a przede wszystkim braci górniczej.

    Dla górników wszystkiego najlepszego z okazji ich święta.


Powrót Przebieg posiedzenia