4 kadencja, 95 posiedzenie, 2 dzień (06.01.2005)
14 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o finansowaniu świadczeń opieki zdrowotnej (druk nr 3550).
Poseł Ryszard Stanibuła:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Chciałbym skierować kilka pytań do wnioskodawców, ale jeżeli także pan minister zechciałby się do nich ustosunkować, byłoby bardzo dobrze. Czy konieczne jest tworzenie nowych superinstytucji jak Narodowy Instytut Ubezpieczeń Zdrowotnych bądź Komisja Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych? Czy dotychczasowe instytucje nie mogą przejąć przewidzianych dla nich funkcji, jeżeli ten projekt w przyszłości ujrzałby światło dzienne albo zostałby wprowadzony? Chciałbym zapytać, jakie będą koszty utworzenia tych instytucji, gdyż w ustawie mówi się, że tylko jeden rok funkcjonowania tych instytucji to 13 mln zł.
W projekcie ustawy w moim odczuciu brak jest konkretnych zadań i nadzoru dla władz publicznych, o czym mówiła pani posłanka Radziszewska. Czy nie należy włączyć w te sprawy i zapisać kompetencji dla władz samorządowych? Czy według tego projektu wzrosną szanse na usługi medyczne dla coraz liczniejszej, rozszerzającej się biednej grupy społecznej, dla której dostęp do opieki zdrowotnej ciągle - jak wiemy - jest ograniczony?
Chciałbym także zapytać, w jaki sposób będzie regulowany właściwy przepływ środków finansowych, rozliczeń pomiędzy funduszami, gdyż w projekcie ustawy nie ma tych regulacji dobrze zapisanych. I kolejne pytanie: Czy nie należy zapisać w ustawie właściwego zabezpieczenia w przepisy i regulacje antykorupcyjne? Chciałbym również zapytać, jaką rolę i zadania będą miały prywatne spółki akcyjne, jakie będą ich zadania realizowane przy dostosowaniu do obecnych warunków. Komu te spółki będą służyć i jakim pacjentom, przede wszystkim jakiej grupie społecznej? Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia