4 kadencja, 52 posiedzenie, 2 dzień - Poseł Stanisław Dulias

4 kadencja, 52 posiedzenie, 2 dzień (09.07.2003)


12 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Spraw Zagranicznych o:
1) poselskim projekcie uchwały w sprawie uczczenia ofiar mordów ludności polskiej na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich Rzeczypospolitej w latach 1943-44,
2) przedstawionym przez Prezydium Sejmu projekcie oświadczenia Sejmu RP w związku z 60. rocznicą tragedii wołyńskiej
(druki nr 1669, 1731 i 1738).


Poseł Stanisław Dulias:

    Dziękuję, panie marszałku.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Dzisiejsza debata jest potwierdzeniem tego, że o wielu ważnych rocznicach, a szczególnie tych związanych z tragediami narodu polskiego, mamy obowiązek pamiętać - co Wysoka Izba dzisiaj czyni - i o nich przypominać.

    Na szczególną uwagę zasługuje niechlubnie zapisana w historycznym kalendarzu Polski data związana z mordami na Wołyniu, a szczególnie w latach 1943-1944. To szczególny okres, w którym zroszona została polską krwią ziemia Kresów Południowo-Wschodnich.

    Pod hasłem tej tragedii, w obecności kilkuset osób, odbywał się 6 lipca, trzy dni temu, w Sali Papieskiej na Jasnej Górze w Częstochowie Światowy Kongres Kresowian. Szkoda, że kluby parlamentarne nie skorzystały z zaproszenia. Jedynie prezydent światowego kongresu pan Jan Skalski odczytał list od przewodniczącego klubu SLD i ja w imieniu Klubu Parlamentarnego Samoobrona RP zabrałem głos.

    Podczas kongresu - z udziałem przedstawicieli niemal całego świata, w tym Stanów Zjednoczonych, Australii, Anglii i wszystkich zakątków Polski - podjęto uchwały uwzględniające ważne nie tylko dla Kresowian problemy. Mówiono o jedności i konsolidacji ruchu kresowego, zabezpieczeniu praw Kresowian, o zagrożeniach i korzyściach w procesie integracji z Unią Europejską. W imię szacunku dla setek tysięcy ofiar ludobójstwa - Polaków, również Czechów, Ukraińców i Żydów - dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich spod znaku OUN-UPA na Kresach Południowo-Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej, w latach 1939-1947, wyrażona została nadzieja przerwania trwającego 60 lat milczenia na ten temat i oficjalnego potępienia tych zbrodni. Kresowianie oczekują również potępienia tych zbrodni przez Sejm - mam nadzieję, że zostanie to dokonane - i Senat Rzeczypospolitej Polskiej, ale również przez władze Ukrainy.

    Poza powyższymi oczekiwaniami kongres wyraził niepokój, oburzenie i potępienie wobec zapowiedzi ministra spraw zagranicznych Niemiec Fischera, że w najbliższym czasie Niemcy od Republiki Czeskiej będą żądać odszkodowań za mienie utracone przez Niemców po II wojnie światowej na terenach dzisiejszych czeskich Sudetów. Wypowiedź ta jest groźna również dla Polaków, bo, jak wynika z logiki historii Europy, następnym adresatem takich żądań może być Polska. Wyrażono w tej sprawie pełną solidarność z narodem Czech i nadzieję na reakcje rządu polskiego, prezydenta, popierające rząd Republiki Czeskiej. Dziękuję bardzo i dziękuję za umożliwienie zabrania głosu. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia