4 kadencja, 62 posiedzenie, 3 dzień (27.11.2003)
36 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druki nr 2234 i 2261).
Poseł Wiesław Okoński:
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Mam zaszczyt w imieniu klubu SLD przedstawić stanowisko wobec uchwały Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz zmianie niektórych ustaw - druk nr 1421.
Tak jak mówił sprawozdawca komisji, Senat do proponowanej ustawy wprowadził 26 poprawek, z czego większość ma charakter dostosowawczo-legislacyjny i jako takie poprawki te nie wzbudzają większych uwag, oprócz poprawek: 11. i 12., które nie uzyskały poparcia komisji i które w swej istocie nie zmieniają sensu zapisów ustawowych.
Pozytywnie oceniamy 1. poprawkę mającą na celu przyspieszenie procedury dotyczącej gospodarowania nieruchomościami skarbu państwa oraz samorządów terytorialnych poprzez nałożenie terminu jednego miesiąca na podjęcie uchwały lub zarządzenia od chwili złożenia odpowiedniego wniosku przez starostę.
Skreślając punkt 19. art. 1 projektowanej nowelizacji, Senat przywrócił obowiązujący dotychczas stan prawny, zgodnie z którym przeniesienie prawa użytkowania wieczystego wymaga wpisu w księdze wieczystej. Propozycję tę pomimo wielu uwag należy rozpatrzyć pozytywnie, rozwiązanie to zostało bowiem utrwalone w obrocie nieruchomościami i stanowi swego rodzaju zawór bezpieczeństwa przy przeniesieniu prawa użytkowania wieczystego w drodze umowy.
Poprawki: 6. i 7. dyscyplinują organizatorów przetargów poprzez określenie nakrótszych terminów przeprowadzania kolejnych przetargów.
Najwięcej kontrowersji, mówił także o tym sprawozdawca komisji, wzbudziły poprawki: 13. i 14., dotyczące funkcjonowania rzeczoznawcy majątkowego. Klub SLD przychyla się do propozycji senackiej, dopuszczającej wykonywanie zawodu rzeczoznawcy majątkowego także w ramach stosunku pracy, co pozwoli wyeliminować wątpliwości interpretacyjne i umożliwi podmiotom nieprowadzącym działalności w zakresie szacowania nieruchomości zatrudnianie rzeczoznawców wykonujących operaty majątkowe dla własnego pracodawcy. Uniemożliwienie takiego zatrudnienia mogłoby skutkować nie tylko szukaniem sposobu obejścia tego zapisu, ale także zwiększeniem kosztów nieruchomości, a przede wszystkim kosztów kredytów hipotecznych.
Negatywnie natomiast oceniamy senacką poprawkę nr 14 dopuszczającą emerytów i rencistów do wykonywania w dowolnych formach zawodu rzeczoznawcy majątkowego. Uważamy, że przyjęcie tej poprawki będzie precedensem w wykonywaniu wolnego zawodu, co mogłoby spowodować otworzenie swego rodzaju puszki Pandory, bowiem kolejni przedstawiciele wolnych zawodów mogliby żądać podobnych przywilejów. Tak więc nie tylko niekonkurencyjność wobec swoich kolegów, ale i znaczne ułatwienie w prowadzeniu i rejestracji tego typu działalności, a także nierówność praw przemawia za odrzuceniem tejże poprawki.
Reasumując, klub SLD będzie głosował za odrzuceniem poprawek: 11., 12. i 14., udzielając poparcia pozostałym ze zgłoszonych poprawek. Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia