3 kadencja, 43 posiedzenie, 3 dzień (22.01.1999)
Oświadczenia.
Poseł Jan Klimek:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Odpowiadając panu posłowi Dembińskiemu - otóż żeby zobaczyć, gdzie dzisiaj jesteśmy, trzeba by popatrzeć, gdzie byliśmy. Unia Wolności nigdy nie negowała tego, że chłopi byli wierni ojczyźnie, i nie chcę o tym dyskutować, bo to nie jest miejsce na uprawianie takiej polityki.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W dniu 16 stycznia 1999 r. obradowała Rada Naczelna Stronnictwa Demokratycznego. Jako jej przewodniczący chcę przedstawić stanowisko Rady Naczelnej Stronnictwa Demokratycznego w sprawie sytuacji politycznej i społecznej w kraju. Otóż Rada Naczelna Stronnictwa Demokratycznego na podstawie analizy ostatnich wydarzeń politycznych i społecznych wyraża głębokie zaniepokojenie symptomami kryzysu politycznego struktur państwa, podważaniem autorytetu polityków, negacją programów naprawy państwa.
Jesteśmy świadomi tego, iż duża część społeczeństwa ponosi wysokie koszty dokonujących się reform. Jesteśmy świadomi tego, iż różne ugrupowania polityczne inaczej widzą ich kształt i starają się pozyskać dla swoich, nie zawsze konstruktywnych propozycji, poparcie, wykorzystując do tego celu demagogię, mechanizmy destrukcji i lekceważąc zasady ładu i porządku publicznego.
Stronnictwo Demokratyczne nie tylko z nazwy jest partią dojrzałej, odpowiedzialnej demokracji, respektuje jej mechanizmy, stara się zgodnie z polityczną kulturą uczestniczyć w życiu publicznym jako strona dialogu i kreator programu akceptacji wizji jutra, nie zaś wyłącznie obrazu dnia dzisiejszego. Apelujemy o dojrzałość, odpowiedzialność, umiar i spokój. Apelujemy do partii, organizacji politycznych, społecznych, samorządowych i do związków zawodowych o podjęcie dialogu na argumenty merytoryczne. O tym, kto ma rację, zadecyduje nie ilość zorganizowanych manifestacji, nie liczba ulotek, nie decybele politycznego krzyku, tylko społeczeństwo, które poprzez akty demokratycznego wyboru weryfikuje sferę programów politycznych i polityków. Pewne wybory zostały już dokonane. Należy je uszanować w imię wyższych, ideowych racji, w imię szacunku dla demokracji. Dziękuję.
Przebieg posiedzenia