3 kadencja, 43 posiedzenie, 3 dzień (22.01.1999)
Oświadczenia.
Poseł Krystyna Cencek:
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Jako posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z woj. śląskiego poczuwam się do obowiązku wspomnienia o opinii na temat wysokości środków z Ministerstwa Finansów przekazanych sejmikowi woj. śląskiego na utrzymanie planów kulturalnych od 1 stycznia 1999 r. Bezpośrednią inspiracją jest list otwarty pracowników Muzeum Śląskiego w Katowicach do premiera rządu Rzeczypospolitej Polskiej oraz publikacje prasowe (˝Trybuna Śląska˝ z dnia 13 stycznia 1999 r.) przedstawiające dramatyczne położenie ośrodków kultury naszego regionu. Alarmujące są sygnały o planowanych na ten rok cięciach w budżecie w stosunku do funduszy przeznaczonych na działalność naszych muzeów, teatrów, filharmonii. Sytuacja tych placówek już w zeszłym roku była bardzo zła i tylko dzięki przedsiębiorczości i zaangażowaniu pracowników, ludzi oddanych kulturze, zawdzięczamy to, iż działały one na dobrym poziomie.
Wiadomo, że płace pracowników kultury, nakłady na utrzymanie budynków, organizację imprez, wystaw, koncertów, spektakli były niewystarczające. Tym bardziej bulwersujący jest fakt, iż te skromne środki planuje się ograniczyć jeszcze bardziej. Doprowadzić to może polską kulturę do całkowitej zapaści, do zamykania placówek, zwalniania wysoko kwalifikowanej kadry, zaprzestania publikacji i badań.
Sytuacja 18 placówek kulturalnych naszego regionu, spośród których wymienię tylko Filharmonię Śląską, Bibliotekę Śląską, Teatr Rozrywki, Muzeum Śląskie, wymaga podjęcia zdecydowanych działań na rzecz pozyskiwania środków zapewniających ich istnienie i funkcjonowanie. Środki te powinny znaleźć się w budżecie. Państwo nie może się w tej sytuacji odwracać plecami, przerzucać ciężaru odpowiedzialności na barki samorządów. Kultura w historii naszego regionu zawsze odgrywała istotną rolę. Dzisiaj naszym obowiązkiem jest zrobienie wszystkiego, co konieczne, aby tej roli nie pomniejszano. Wszak to właśnie kultura jest największym narodowym dziedzictwem. Dziękuję za uwagę.
Przebieg posiedzenia