3 kadencja, 43 posiedzenie, 3 dzień (22.01.1999)
21 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o restrukturyzacji finansowej górnictwa siarki (druk nr 551).
Poseł Krzysztof Kłak:
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Trudno dzisiaj jednoznacznie powiedzieć, jaki będzie los omawianego projektu ustawy, czy trafi on do komisji, a następnie zostanie uchwalony. Jeszcze tego nie wiemy, ale jest pewne, że problem restrukturyzacji górnictwa siarki, po latach zaniedbań i zaniechań w tej dziedzinie, musimy jednak zacząć rozwiązywać. Jeżeli Wysoka Izba skieruje ten projekt do Komisji Gospodarki, będę wnosił o to, aby w pracach nad ustawą objąć jej regulacjami kopalnię siarki w Baszni Dolnej położoną na terenie gminy Lubaczów.
Projekt tej ustawy stwarza podstawę prawną do uregulowania szeregu spraw związanych z usuwaniem szkód powstałych w wyniku eksploatacji górniczej prowadzonej w przeszłości oraz wyeliminowania zagrożeń dla środowiska i zdrowia ludzi. Kopalnia w Baszni zakończyła działalność wydobywczą przed czterema laty, pozostawiając zdegradowane grunty, resztki niepotrzebnych kopalin, rozmyte rowy, zniszczone drogi dojazdowe, pozostałości rur, sprzętu i obiektów. Stan związany z tą kopalnią wymaga przyspieszenia likwidacji zagrożeń ekologicznych, jakie stwarzają pozostawione odwierty, i rekultywacji zdegradowanych terenów pogórniczych. Myślę, że dotacja państwa przeznaczona na usunięcie powstałych szkód, zabezpieczenie otworów, rekultywację terenu oraz uzyskanie możliwości uregulowania zadłużeń finansowych pozwoliłaby na rozwiązanie bardzo poważnego problemu zagrożeń oraz racjonalne zagospodarowanie majątku tej kopalni, z uwzględnieniem możliwości utworzenia na jej bazie nowych miejsc pracy, tak przecież bardzo potrzebnych i oczekiwanych na ziemi lubaczowskiej, terenach o bardzo wysokim wskaźniku bezrobocia. Zresztą w podobnie trudnej sytuacji jest cała ziemia przemyska, jarosławska i przeworska. Mając na uwadze bezpieczeństwo naszego społeczeństwa, a także dobro środowiska naturalnego, apeluję o objęcie regulacjami tej ustawy - gdyby pomyślnie przeszła procedurę w komisjach sejmowych - właśnie kopalni w Baszni. Prosiłbym w takiej sytuacji o dodanie w art. 1 niniejszego projektu słów: ˝spółki, w których skarb państwa ma udziały˝. W następnych artykułach należy wymienić kopalnię siarki w Baszni w woj. podkarpackim, a w art. 8 dodać na końcu pkt 4 w brzmieniu: ˝dozór i prowadzenie prac zabezpieczających nieczynną kopalnię siarki w Baszni w woj. podkarpackim˝.
Kończąc, pragnę zaznaczyć, że w omawianej przeze mnie sprawie już wcześniej interwencje podejmowało wiele instytucji, chociażby wojewoda przemyski czy samorządy, ponieważ możliwości gmin, a także tej praktycznie już zlikwidowanej spółki, są niewystarczające - ziemia lubaczowska jest biedna - aby samodzielnie można było doprowadzić do pomyślnego finału prace związane z likwidacją tej kopalni, a tym bardziej do stworzenia nowych miejsc pracy na tej bazie. Dlatego jeszcze raz proszę - niezależnie od tego, jaki będzie los tego projektu - także rząd, o zwrócenie uwagi - chodzi o prace powołanego zespołu do spraw restrukturyzacji górnictwa siarki - na trudności, z jakimi boryka się środowisko samorządowe, a także wszyscy mieszkańcy ziemi lubaczowskiej, w związku z problemami dotyczącymi byłej kopalni siarki w Baszni. Dziękuję bardzo.
Przebieg posiedzenia