3 kadencja, 43 posiedzenie, 3 dzień - Poseł Antoni Szymański

3 kadencja, 43 posiedzenie, 3 dzień (22.01.1999)


Oświadczenia.


Poseł Antoni Szymański:

    Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! Społeczeństwo polskie jest zaniepokojone przeciągającym się strajkiem anestezjologów. W ostatnich dniach część ze strajkujących aktywnie anestezjologów, jak również niektóre media masowe wykorzystywały w nieuczciwy sposób oświadczenie pana dr Jerzego Umiastowskiego - przewodniczącego Komisji Etyki Lekarskiej Naczelnej Rady Lekarskiej. To oświadczenie składa się z 4 punktów i najczęściej wymieniane były wybiórczo tylko 2 ostatnie punkty. Dlatego uważam, że wobec takiego nadużycia istotne jest zapoznanie się z całym oświadczeniem. Zwykle lekarze anestezjolodzy odczytują pkt 2, w którym przewodniczący Komisji Etyki Lekarskiej pisze: ˝Uważam, że lekarz, jak każdy obywatel demokratycznego państwa, ma prawo do wypowiedzenia pracy, jeżeli nie odpowiadają mu proponowane warunki. Odmawianie tego prawa lekarzom, zwłaszcza z powoływaniem się na racje etyczne, jest niedopuszczalne. Warunki zatrudnienia i płace lekarzy są niewłaściwe i pomijanie tego faktu w czasie realizowania reformy jest błędem. Reforma służby zdrowia, bez istotnej poprawy płac lekarskich, przyniesie szkodę chorym˝.

    Pragnę zwrócić uwagę, że przewodniczący Komisji Etyki Lekarskiej pisze w liczbie pojedynczej - o lekarzu, a nie o masowym zwalnianiu się lekarzy, którzy rzeczywiście mogą spowodować nieprawdopodobne perturbacje w służbie zdrowia. Jest to sytuacja podobna do strajku maszynistów, kiedy to niewielka grupa ludzi potrafi sparaliżować kraj. Takie sytuacje mogą mieć miejsce na przykład i wtedy, kiedy niewielka grupa ludzi sparaliżuje przejścia graniczne i spowoduje niesłychane perturbacje dla życia społecznego i gospodarczego kraju.

    W punkcie 3 doktor Umiastowski pisze: ˝Niektóre założenia reformy, a zwłaszcza sposób jej wdrażania, są zagrożeniem dla chorych i budzą sprzeciw etyczny˝. W punkcie 4 zaś: ˝Apeluję do ministerstwa zdrowia o szybkie podjęcie rozmów z anestezjologami˝. Natomiast nie słyszałem, aby odczytywany był zasadniczy pkt 1, który brzmi: ˝Art. 73 Kodeksu etyki lekarskiej zakazuje lekarzowi, biorącemu udział w zorganizowanej formie protestu, odmowy udzielania pomocy choremu, jeżeli taka odmowa stanowi zagrożenie życia lub zdrowia pacjenta. W związku z tym zwracam się kategorycznie do wszystkich lekarzy, aby o ile tylko istnieją możliwości udzielania pomocy, takiej pomocy nie odmawiali. Apeluję, aby gdzie tylko można, nie wstrzymywać tzw. zabiegów planowych˝.

    Jak wiemy, wstrzymywanie zabiegów planowych w Polsce ma w tej chwili ogromną skalę i na spotkaniach wyborczych, których odbywam wiele, bardzo często ludzie poruszają ten problem. Myślę, że tak jak to wyraził niezwykle celnie dr Umiastowski, zabiegi planowe powinny być wykonywane, protest nie powinien mieć charakteru strajku czynnego i nigdy to nie było tradycją służby zdrowia. Dziękuję za uwagę.


Powrót Przebieg posiedzenia