2 kadencja, 58 posiedzenie, 1 dzień - Poseł Władysław Wrona

2 kadencja, 58 posiedzenie, 1 dzień (30.08.1995)


3 punkt porządku dziennego:
Informacja ministra spraw wewnętrznych o wynikach dochodzenia w sprawie naruszenia apolityczności Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSW i ministra obrony narodowej w sprawie prób naruszenia apolityczności wojska.


Poseł Władysław Wrona:

    Muszę stwierdzić z całą stanowczością, że komuś na tym zależy. Komu przeszkadza demokracja? Generał Wilecki wypowiada się, że jest to celowe działanie i prowokacja wojska. Zwracam się z tym pytaniem do premiera i członków SLD. Komu najbardziej zależy na tym, żeby obniżyć wysoką rangę naszego wojska i pozbawić je ogromnego zaufania społeczeństwa? Komu zależy na tym, żeby nastąpiła dymisja admirała Toczka czy szefa Sztabu Generalnego Wileckiego? Według mnie na te tematy dość dziwnie się wypowiadał pan Aleksander Kwaśniewski. Zresztą puenta jest jedna: moglibyście panowie pracować, ale na nasze konto. Z tym że nie mam tu na myśli konta PSL czy nawet prezydenta Lecha Wałęsy.

    Ja w ogóle jestem zaskoczony dyskusją, jaka odbywa się w tej chwili w koszarach. Otóż jeżeli pani Waniek publicznie wypowiada się, że pan Kwaśniewski już ma zebrane 200 tys. podpisów, to z drugiej strony należałoby zadać pytanie, dlaczego akurat te 100 czy 200 podpisów trzeba zbierać w armii, w wojsku.

    (Poseł Jerzy Szmajdziński: Nikt nie zbierał podpisów.)

    Jestem zaskoczony, a więc jednoznacznie oświadczam, że jest to prowokacja nie wiadomo przez kogo pomyślana. (Oklaski)

    Zresztą, panowie posłowie z lewicy są w ogóle w ostatnich czasach bardzo elastyczni - jak plastelina. Mam tu na myśli ostatnie głosowania w sprawie 75 rocznicy...

    (Poseł Jerzy Szmajdziński: Do rzeczy!)

    Do rzeczy, do rzeczy, panie pośle. Do rzeczy, pan będzie zawsze do rzeczy odpowiadał.

    Mam na myśli głosowanie w sprawie 75 rocznicy zwycięstwa nad Wisłą. Tutaj panowie głosowaliście jednoznacznie, a zapomnieliście o Dzierżyńskim czy Marchlewskim. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia