2 kadencja, 112 posiedzenie, 3 dzień - Poseł Jan Świrepo

2 kadencja, 112 posiedzenie, 3 dzień (31.07.1997)


25 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Ustawodawczej o komisyjnym projekcie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (druki nr 2196 i 2481).


Poseł Jan Świrepo:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego pragnie potwierdzić, że rozwijająca się nasza gospodarka rynkowa wymaga prawnego i efektywnego egzekwowania należności, szczególnie po wyrokach sądowych. Dotychczasowe przepisy powodowały, że egzekucje komornicze stawały się coraz mniej efektywne, a koszty egzekucji wzrastały do 50% kwoty wierzytelności. Coraz częściej podmioty gospodarcze w celu egzekwowania swoich należności sięgają do rozwiązań niezgodnych z prawem, ale bardzo efektywnych.

    Projekt ustawy w zasadniczy sposób zmienia obowiązujące w tym zakresie przepisy, szczególnie można tu podać przykład zapisu art. 8 - możliwość wyboru przez wierzyciela komornika w granicach właściwości sądu apelacyjnego, przy jednoczesnym zachowaniu terenu działania komornika i obowiązku wszczynania postępowania egzekucyjnego na tym obszarze.

    Pozytywnie oceniamy zapisy w rozdz. 5 i 6, gdzie dosyć precyzyjnie określono, co tworzy koszty działalności egzekucyjnej komornika i za jakie wydatki należy się komornikowi zwrot kosztów, w tym także kosztów przejazdu równych kosztowi 1/4 litra benzyny na 1 km drogi.

    Największe kontrowersje wywołują w chwili obecnej wielkości opłat egzekucyjnych oraz brak powiązań wynagrodzenia komornika z efektywnością egzekucji. Problem ten rozwiązują zapisy w rozdz. 7 i 8, mówiące o opłatach egzekucyjnych i wynagrodzeniu komorników. Wynagrodzenie komorników, zgodnie z zapisem projektu ustawy w art. 61 i 62, składa się z dwóch części - stałej, w wysokości przeciętnego wynagrodzenia, i ruchomej, to znaczy wynagrodzenia prowizyjnego, wynikającego z opłat egzekucyjnych pobranych i ściągniętych w danym miesiącu, pomniejszonych o koszty działalności egzekucyjnej.

    Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego pozytywnie ocenia fakt, że projekt ustawy o komornikach sądowych i egzekucji przedstawiony w sprawozdaniu znacznie różni się od projektu komisyjnego. Projekt ten precyzyjnie określa wielkość opłat egzekucyjnych, w tym opłat za wszczęcie egzekucji (art. 45), które zgodnie z projektem wynoszą 7% egzekwowanej wartości, lecz nie więcej niż 1/3 całej opłaty. Jednocześnie w art. 49 ogranicza się maksymalną opłatę, która nie może być wyższa niż 21% wartości egzekwowanego świadczenia, jednak nie może być też niższa niż 1/10 i wyższa niż 30-krotna wysokość prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej. Obecnie opłata ta wynosiłaby ok. 30 tys. zł.

    Mamy nadzieję, że projekt ustawy zostanie uchwalony jeszcze na tym posiedzeniu, zwiększając znacznie bezpieczeństwo w obrocie gospodarczym. Głosując za odrzuceniem wniosku mniejszości, będziemy głosowali także za przyjęciem całej ustawy. Dziękuję za uwagę.


Powrót Przebieg posiedzenia