2 kadencja, 112 posiedzenie, 3 dzień (31.07.1997)
32 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Polityki Przestrzennej, Budowlanej i Mieszkaniowej oraz Komisji Ustawodawczej o prezydenckim projekcie ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych (druki nr 2388 i 2583).
Poseł Wojciech Grabałowski:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Projekt ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych jest jednym z niewielu przykładów kompromisu odnośnie do rozwiązań, które służyć mają naszej gospodarce. Nikt ani nie negował, ani nie neguje faktu, że wzbogacenie polskiego rynku kapitałowego i polskiego systemu bankowego o te instytucje ma pełne uzasadnienie ekonomiczne i gospodarcze, i to nie tylko z tego powodu, że inni je z powodzeniem stosują, ale również dlatego, że dzisiaj finansowanie inwestycji długoterminowych opiera się w naszym kraju na lokatach średnio- i krótkoterminowych, a to dość znacznie i poważnie zwiększa ryzyko utrzymania płynności instytucji kredytujących.
Polskiej gospodarce i społeczeństwu niezbędny jest mechanizm umożliwiający pozyskiwanie długoterminowych środków, zwłaszcza na finansowanie budownictwa, a także mechanizm, który odblokuje wreszcie zamrożone w nieruchomościach i ziemi kapitały. Projekt ten został zgodnie z wolą Wysokiej Izby rozpatrzony w podkomisji roboczej oraz w połączonych Komisjach: Polityki Przestrzennej, Budowlanej i Mieszkaniowej oraz Ustawodawczej. Po tych pracach przedstawia on zwartą i komplementarną koncepcję i w chwili obecnej nadaje się do uchwalenia. Uporządkowano przede wszystkim bardzo logicznie następstwo artykułów, uporządkowano numerację, wyczyszczono stylistykę projektu. Projekt ten opiera się na polskich rozwiązaniach przedwojennych, a także na doświadczeniach innych krajów, tworzy podwaliny prawne pod całą infrastrukturę, na której opiera się kredyt hipoteczny. Może on się stać - i na pewno się stanie - właściwą dźwignią rozwoju gospodarczego, a w szczególności budownictwa, w tym mieszkaniowego.
W polskim systemie bankowym pojawia się nowy rodzaj wyspecjalizowanych banków, działających w ścisłych ramach określonych przedłożonym projektem, które za absolutnie podstawowe założenie przyjmują bezpieczeństwo ich działalności, co jest bardzo istotne i bardzo ważne. Projektem tym wprowadzamy również nowy instrument rynku kapitałowego - listy zastawne. Przypomnę, że wraz z listami zastawnymi, używanymi do refinansowania pożyczek dla sektora publicznego, w Unii Europejskiej w obrocie znajdują się listy zastawne wartości ok. 800 mld ECU, które odgrywają ogromną rolę w finansowaniu inwestowania w nieruchomości, i to jest właśnie główną miarą sprawy, którą reguluje się w projekcie.
Uchwalenie ustawy pozwoli na oderwanie się od budżetowego finansowania budownictwa mieszkaniowego na rzecz mechanizmów rynkowych, nie po to, by całkowicie negować pierwsze rozwiązania, a więc wspomożenie budżetowe, ale by przesunąć ciężar tego finansowania w stronę mechanizmów rynkowych. Pozytywem jest również to, że rozpatrujemy ten projekt na posiedzeniu, na którym również rozpatrywane było Prawo bankowe i ustawa o Narodowym Banku Polskim. Projekt dziś rozpatrywany jest spójny z tymi aktami i stanowi dobre dopełnienie regulacji prawnych polskiego systemu bankowego.
Klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej popiera ten projekt, z pełną świadomością korzyści, jakie niesie on polskiej gospodarce i społeczeństwu, i wnosi o jak najszybsze przejście do trzeciego czytania. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia