2 kadencja, 28 posiedzenie, 3 dzień - Poseł Ryszard Grodzicki

2 kadencja, 28 posiedzenie, 3 dzień (02.09.1994)


4 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości, Komisji Samorządu Terytorialnego oraz Komisji Ustawodawczej o rządowym projekcie ustawy o samorządowych kolegiach odwoławczych.


Poseł Ryszard Grodzicki:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W dniu wczorajszym Komisje: Sprawiedliwości, Samorządu Terytorialnego oraz Ustawodawcza rozpatrzyły zgłoszone w trakcie drugiego czytania poprawki do ustawy o samorządowych kolegiach odwoławczych. Komisje proponują przyjąć autopoprawki zgłoszone przez rząd. Komisje uznały, że te poprawki stwarzają możliwość ewentualnego rozszerzania zakresu merytorycznej działalności kolegiów na inne sprawy niż przewidziane w ustawie bazowej.

    Komisje proponują odrzucenie poprawki nr 2 polegającej na skreśleniu w art. 2 wyrazu ˝w szczególności˝. Komisje uznały, że wyliczenie zamieszczone w art. 2 nie jest wyliczeniem wyczerpującym, w związku z tym pozostawienie wyrazu ˝w szczególności˝ jest uzasadnione.

    Komisje proponują także odrzucenie poprawki nr 3 do art. 7 ust. 1, polegającej na zmianie jego treści. Sens tej zmiany sprowadza się do tego, iż członkiem kolegium zarówno etatowym, jak i pozaetatowym mogłaby zostać tylko i wyłącznie osoba posiadająca wykształcenie prawnicze lub administracyjne. Komisje uznały, że - biorąc pod uwagę parasądowy charakter kolegiów i to, że sposób wykonywania swoich funkcji przez członków pozaetatowych zbliża je (przy wszystkich zastrzeżeniach co do nietrafności tego porównania) do funkcji ławników sądowych - czynnik o dużym doświadczeniu zawodowym w orzecznictwie kolegiów jest niezbędny. Stąd też pozostawienie możliwości zasiadania w kolegium osób posiadających wykształcenie wyższe, ale nieprawnicze bądź nieadministracyjne, jest zasadne. Składowi orzekającemu kolegium zawsze będzie przewodniczyła osoba posiadająca wykształcenie prawnicze lub administracyjne.

    Komisje rekomendują przyjęcie poprawki do art. 29, polegającej na dodaniu nowego ustępu określającego sposób finansowania kolegiów do końca br. Budżet państwa nie byłby w stanie, zdaniem komisji, unieść w tej chwili ciężaru wynikającego ze zmiany sposobu finansowania kolegiów.

    Komisje rekomendują też poprawkę nr 5, polegającą na dodaniu nowego artykułu dokonującego zmiany w treści ustawy epizodycznej. Odegrała ona już swoją rolę. Kolegia według dotychczasowych zasad nie mogły być powoływane po wyborach samorządowych. Dokonanie tej zmiany pozwoli na uruchomienie wszystkich przepisów, a przede wszystkim uruchomienie procedury konkursowej związanej z powoływaniem nowych składów.

    Na tym kończy się sprawozdanie dodatkowe komisji.


Powrót Przebieg posiedzenia