2 kadencja, 112 posiedzenie, 3 dzień - Poseł Krzysztof Budnik

2 kadencja, 112 posiedzenie, 3 dzień (31.07.1997)


38 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o rewaloryzacji emerytur i rent, o zasadach ustalania emerytur i rent oraz o zmianie niektórych ustaw (druk nr 2146).


Poseł Krzysztof Budnik:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Unii Wolności z ogromną satysfakcją popieram przedstawiony projekt ustawy. Z obowiązku, a zarazem z ogromną satysfakcją pragnę powiedzieć, że projekt ten nie powstał z inicjatywy wyłącznie posłów Unii Wolności, ale może przede wszystkim powstał z inicjatywy posłów członków Parlamentarnego Zespołu Tradycji Niepodległościowych, który tę kwestię wielokrotnie na swoich posiedzeniach podnosił; ostatecznie udało nam się sformułować omawiany w dniu dzisiejszym projekt ustawy.

    Naszym zdaniem ustawa ta ma wymiar przede wszystkim moralny, honorowy, aby tych, którzy w najtrudniejszym okresie walki o niepodległość ojczyzny potrafili tak bardzo zapomnieć o sobie, nie dyskryminować przy obecnych regulacjach powszechnych, skoro już nie jesteśmy w stanie w większym zakresie otoczyć ich opieką, na którą niewątpliwie zasługują. Musimy bowiem pamiętać, że ustawa dotyczy przede wszystkim tych kombatantów, którzy byli członkami, byli zaangrażowani w okresie drugiej wojny światowej w działalność organizacji niepodległościowych, Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, po wojnie bardzo często byli ofiarami represji okresu stalinowskiego, nie mieli takich możliwości jak ci, którzy wówczas sprawowali władzę, by robić karierę zawodową, zdobywać wykształcenie. Tak więc dzisiejsze emerytury tych osób są bardzo niskie i są zbliżone do tych najniższych.

    Skutki budżetowe, o których tutaj mówimy, nie są wielkie, ale niezależnie od ich wielkości uważamy, że naprawienie tej nierówności prawnej jest naszym obowiązkiem. Bardzo się cieszymy, że ten projekt ustawy wpisuje się w ogóle w tendencję rozciągania większej opieki nad kombatantami. Przypomnę, że przy ostatniej nowelizacji tzw. ustawy kombatanckiej udostępniliśmy wojskowe placówki służby zdrowia kombatantom, a więc osobom, które walczyły czynnie z bronią w ręku w okresie drugiej wojny światowej.

    W pełni popieramy przedstawiony projekt ustawy z tego względu, że żaden z moich przedmówców nie wnosił zastrzeżeń co do treści przedstawionych przepisów prawnych. Ośmielam się złożyć wniosek o bezpośrednie przejście do drugiego czytania. Ośmielam się również zasugerować, że kwestia ta, a także projekt ustawy jest znany przedstawicielom Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej i nie wywołuje tutaj żadnych kontrowersji. Jeżeli Sejm tej kadencji chce mieć honor uchwalenia tej nowelizacji, a więc zniesienia tej nierówności, to wydaje mi się, iż wniosek o przejście do drugiego czytania jest w pełni zasadny. Tak więc zgłaszam ten wniosek i bardzo gorąco proszę o jego poparcie. Dziękuję. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia